Diyarbakır’da I. Ortadoğu Kadın Konferansı Başladı

img_20130531_121355-2Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) tarafından Diyarbakır’da düzenlenen ve geçen Ocak ayında Paris’te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçi Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez’e adanan I. Ortadoğu Kadın Konferansı “Jin, jiyan, azadi” sloganıyla bugün başladı. 

31 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan I. Ortadoğu Kadın Konferansında; ‘siyasal ve toplumsal gelişmeleri kadın açısından kapsamlı bir şekilde değerlendirerek ortak bir tutum ve mücadele perspektifi açığa çıkarmak, oluşacak yeni sistemde kadının hakları, hukuku, rengi, iradesi ve kimliğiyle yer alması için ortak tartışma zemini yaratmak, deneyimler’ ele alınacak.
Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Aysel Tuğluk ile Barış ve Demokrasi Partisi Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak’ın da bulunduğu konferansa Ortadoğu’dan 23 ülkeden yaklaşık 250 kadın siyasetçi, akademisyen ve aktivist katılıyor. Türkiye’den de siyasi parti, sivil toplum örgütleri ve kadın kurumlarından kadınların yanı sıra gazeteci ve akademisyen kadınlar da katılacak. Sosyalist Feminist Kolektif üyesi kadınlar da konferansta bir sunum yapıyor.

20130531_115752

Yorumlara kapalıdır.