SFK: AKP’nin ‘Makbul Kadın’ Politikasına Karşı Feminist Forum/21 Şubat 2014

AKP, kadınların bedenleri, emekleri ve kimlikleri üzerinden toplumsal cinsiyet rollerini pekiştiren politikalarına tüm hızıyla devam ediyor; “makbul bir kadınlık” tanımı yaparak birçok kadını bu tanımın dışında bırakıyor ya da bu tanıma uygun bir yaşama zorluyor. Bu yaşam aynı zamanda, heteroseksizmin farklı cinsel kimlik ve yönelimleri dışladığı ve baskı altına aldığı bir yaşam. Patriyarkanın kadınları ayrıştırma politikaları yeni değil; yüzyıllardır tüm coğrafyalarda kadınlar arasında ayrıştırıcı kategorilerin ve tanımların inşa edildiğine ya da aramızda halihazırda mevcut olan farklılıkların bizi birlikte hareket etmekten alıkoymak amacıyla manipüle edildiğine şahit olduk. Günümüzde AKP eliyle uygulanan bu ayrıştırıcı politikalara karşı, farklılıklarımızı ve ortaklıklarımızı tartışmak ve ortak bir mücadele hattının imkanlarını gözden geçirmek üzere 21 Şubat tarihinde Feminist Forum’da buluşuyoruz.

Forumumuz, geniş bir yelpaze içinde yer alan altı konuşmacının sunumlarıyla açılacak. Aşağıdaki iki temel sorunun hem sunumlar hem de forum süresince yapacağımız tartışmalar açısından yol gösterici olacağını düşünüyoruz:

– AKP’nin kadın politikalarını nasıl tahlil ediyorsunuz ve bu politikalarda hangi noktanın/noktaların öncelikli olduğunu düşünüyorsunuz? Şiddet, aile, hukuk, annelik, sosyal haklar, istihdam, kapitalizm, muhafazakarlık ve benzeri kategoriler arasında nasıl bir ilişki kuruyorsunuz?

– İlk soruyla bağlantılı olarak, AKP ile mücadele ederken hangi politikaların öne çıkarılması ve hedeflenmesi gerektiğini düşünüyorsunuz? Ortak ve etkili bir mücadele hattının hangi temelde kurulabileceğini düşünüyorsunuz?

Her konuşmacının 15’er dakikayla sınırlandırmasını umduğumuz sunumları, tartışma bölümü ve sizi de aralarında görmekten mutlu olacağımız katılımcıların söz alarak en fazla 10 dakika konuşabileceği, geniş katılımlı bir forum takip edecek. Bu son bölümde AKP’nin erkek egemen politikalarına karşı neler yapabileceğimizi ve ortak bir mücadele hattının mümkün olup olmadığını tartışacağız.

Program Akışı:
– 09.30 – 10.00 : Tanışma ve Açılış Konuşması
– 10.00 –11.30 : Sunumlar (Alev Özkazanç, Ayşe Düzkan, Feyza Akınerdem, Gökçeçiçek Ayata, Yeşim Başaran, Yeşim Dinçer)
– 11.30 – 11.45 : Çay – Kahve Arası
– 11.45 – 13.15 : Tartışma
– 13.15 – 14.15 : Yemek Arası
– 14.15 – 15.45 : Forum
– 15.45 – 16.00 : Çay – Kahve Arası
– 16.00 – 17.00 : Forum

Yer: Karaköy Mimarlar Odası
Tarih: 21 Şubat Cumartesi, 09.30
Kemankeş Cad. No:31, Karaköy/İstanbul – Avrupa, Türkiye

Sosyalist Feminist Kolektif

Yorumlara kapalıdır.