Seda Sayan’ı Kınıyor ve Hakkında Suç Duyurusunda Bulunuyoruz!

sedasayan3Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu’nun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar; birlikte olduğu 5 kadından ikisini öldüren katil koca Sefer Çalınak’ı programına çıkaran Seda Sayan’ı Sefaköy’deki program stüdyosu önünde protesto etti.

Maalesef kadın cinayetleri sürerken bu cinayetlerden katiller kadar engellemeyen devlet, cezalandırmayan yargı ve meşrulaştıran medya da sorumludur. Bizler mahkemelerden televizyon programlarına bu sorumluluğu hatırlatmak için mücadele ediyoruz. Oysa bu sorumluluk herkesin, hepimizin!

Medyada suçun ve suçlunun övüldüğü, kadınlara yönelik şiddete yataklık eden bir dile, görsel kullanımına ve yayınlara çok sık rastlıyoruz maalesef. Hasret’i 43 yerinden yaralayan Yakup Kara’yı konuk eden Kanaltürk’ün ardından 2 Eylül 2014 tarihli Seda Sayan Show’da evlendiği, birlikte olduğu 5 kadından ikisini öldüren katil koca Sefer Çalınak, Seda Sayan’ın “hiç bu kadar güler yüzlü katil gördünüz mü” nazireleri arasında ağırlandı. Suç ve suçlu Seda Sayan tarafından açıkça övüldü ve tüm program boyunca kadınlara yönelik şiddete yataklık edildi. Tüm bunlardan dolayı Seda Sayan’ı kınıyor ve hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz.

Seda Sayan ve katilleri sevimli, kadın cinayetlerini meşru göstererek yayın yapan herkese diyoruz ki:
Kadın katliamı söz konusuyken yasalar ve İstanbul Sözleşmesi gereği yükümlülük ve sorumluluklarınızın farkında olarak yayıncılık yapmak zorundasınız. Ve güler yüzlü olanların katil olamayacağı gibi yanlış yargıları yaymayacak kadar bilgi sahibi olmak zorundasınız: Kadınlar çoğunlukla en yakınındaki erkekler tarafından, onları “seven”, evlendikleri, güler yüzlü erkekler tarafından öldürülüyor.

seda_sayanBir kadının daha şiddet görmesine, aramızdan alınmasına tahammülümüz yokken bu cinayetleri besleyen, teşvik edenlere tahammül göstermeyeceğiz. Bizler ve bizi destekleyen kamuoyuyla birlikte yayınlarınıza izin vermeyeceğiz. Dün sosyal medyaya yayılan tepkimizle Seda Sayan Show’un sponsoru programdan desteğini çekti. Bugün kadınların bedenleri, ölümleri, acıları üzerinden reyting almaya çalışan Seda Sayan’a dur demek için buradayız! Suç duyurusu sonrası Seda Sayan ile mahkemede de görüşeceğiz. Ve programlarında kadınlara yönelik şiddeti ve kadın cinayetlerini, bu suçları işleyenleri öven, teşvik eden, meşru gösteren herkesin dur demek için karşısında olacağız.

Siz bu programları yayınlayamaz hale gelene kadar tepkimiz ve eylemlerimiz sürecek!

KADIN CİNAYETLERİNE KARŞI ACİL ÖNLEM GRUBU

İletişim için:
cinayetlerekarsiacileylem@gmail.com
0532 405 65 28 / 0555 810 19 73

KADIN CİNAYETLERİNE KARŞI ACİL ÖNLEM GRUBU: Kadın örgütlerinden, feminist ve LGBTİ örgütlerden, siyasi partilerden, demokratik kitle örgütlerinden yaklaşık 150 kurumun imzacı olduğu Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, kadın ve trans cinayetlerine karşı birlikte ses çıkarmak için “Her Yerde Kadın Cinayeti, Meclis Olağanüstü Toplansın” çağrısıyla bir araya geldi. Temmuz ayının ilk 2 gününde 6 kadın cinayetinin yaşanmasının ardından acil olarak toplanma çağrısı bir araya gelen kadınların oluşturduğu grup, meclisin, kadın ve trans cinayetleri gündemi ile olağanüstü toplanana ve bu toplantıda, kadın örgütlerinin belirlediği cinayetleri önleyebilecek temel şartları doğrultusunda acil eylem planı oluşturana kadar eylemliliklerine devam edecektir.

Yorumlara kapalıdır.