Kürtaj Haktır, Pazar Günü Yürüyoruz!

izmir-afisYürüyoruz!

istanbul, İzmir, Ankara,…

Kürtaj Haktır, Karar Kadınların

Tüm kadınları; seslerimizi birleştirmek, “kürtaj haktır karar kadınların” demek için 17 Haziran Pazar günü saat 16.00’da Pangaltı Metro çıkışında buluşmaya çağırıyoruz.

Sevgili kadınlar,

Bizler, kürtaj hakkımızın geri almaya kalkanlara dur demek için, coğrafyanın dört bir yanında biraraya geldik. Bedenlerimize, cinselliğimize, doğurganlığıma, hayatlarımıza müdahale edilmesine karşı çıkıyoruz.

Kürtaj haktır, yasaklamak ise cinayet!

Çünkü sağlıklı, güvenli ve ücretsiz kürtaj hizmeti sağlanmadığı, doğum kontrolü sadece kadınların üzerine yıkıldığı için yılda seksen bin kadın ölüyor.

Çünkü gebeliğe bağlı ölüm nedenleri arasında güvensiz koşullarda yapılan kürtajın etkisi ilk sırada yer alıyor.

Çünkü kürtaj yasağı kadınları “merdiven altlarında” ölüme terk etmek demek.

AKP elini bedenimizden çek!

Çünkü kadınlara yönelik bu son saldırının da, AKP’nin kadın düşmanı politikalarının bir parçası olduğunu, “3 çocuk, yok yetmez, 5 çocuk” doğurun diyen, “kadın-erkek eşitliğine” inanmadığını her fırsatta tekrarlayan Başbakan’ın amacının “Türk” nüfusunu arttırarak çoğalmak ve yanı sıra ucuz iş gücü yaratmak olduğunu biliyoruz.

Kürtaj haktır, Uludere katliam!

Çünkü “Her kürtaj bir Uludere’dir” diyen Başbakan yanılıyor, kürtaj ve sezaryen değil, Uludere cinayettir/katliamdır.

Çünkü günde beş kadının savcılıklara, karakollara başvurduğu halde korunmaması ve devletin bilgisi dâhilinde, erkekler tarafından öldürülmesi cinayettir/katliamdır.

Ücretsiz, sağlıklı, güvenli kürtaj hakkımız!

Çünkü, mevcut düzenlemelerin yetersiz olduğunu söylüyor; ücretsiz, sağlıklı, güvenli, erişilebilir kürtaj hakkı için bu düzenlemelerin genişletilmesini ve kürtaj süresinin pek çok ülkede olduğu gibi en az 12 haftaya çıkarılmasını istiyoruz.

Cinselliğimizi, doğurganlığımızı, bedenimizi denetleyemezsin-iz!

Çünkü kürtaja yol açan istenmeyen gebeliklerin sorumluluğunun, korunmayı reddeden, doğum kontrol yöntemlerini gündemine almayan erkekler olduğuna dikkat çekiyor ve erkekler için doğum kontrol merkezleri oluşturulsun istiyoruz.

Bedenimiz, cinselliğimiz ve doğurganlığımız; ne Başbakan, ne Bakanlar, ne ilahiyatçılar, ne diyanet başkanları, ne de kocalar, babalar, sevgililer tarafından denetlenemez! Yasakçı, denetçi, kadın düşmanı politikalara yol vermemek için 17 Haziran Pazar günü saat 16:00’da

Pangaltı metro çıkışında buluşalım.

facebook.com/kurtajhaktirkararkadinlarin
twitter.com/kararkadinlarin
kurtajhaktirkararkadinlarin@gmail.com

Yorumlara kapalıdır.