Şefika Etik’in Katiline Ağırlaştırılmış Müebbet…

Manisa 2.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 4.duruşmasında çıkan karar sonucunda Şefika’nın katili İbrahim Etik ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı.

İbrahim Etik’in cezası yasaya göre 3 ayrı nedenden dolayı ağırlaştırıldı; eşini öldürme, töre saiki ve tasarlama. Kamuoyu Şefika Etik’i Habertürk’ün medya şiddeti olarak sürmanşetinde yayınladığı ‘’sırtından bıçaklı‘’ fotoğrafıyla tanıdı. 14’ünde ‘çocuk gelin’, 15’inde anne olan Şefika, evliliği süresince hep şiddet görmüştü. Bir gün tüm gücünü toplayıp karakola şikayette bulunduktan sonra sığınmaevine yerleştiridi. Şefika sığınmaevindeyken kocasının ‘barışalım’ tacizleri karşısında devletin arabulucuğuna ‘tamam’ dedi. Kocasının çiçeklerle almaya geldiği sığınmaevinden eve döndükten 2 saat sonra banyoda yine kocası tarafından bıçaklandı.

Duruşmalar sırasında Şefika’nın neredeyse kendini öldürttüğünü iddia eden İbrahim Etik’in yalanlarına itibar etmeyen Mahkeme Heyeti, Savcılığın haksız tahrik indirimi uygulanmasını istemesine rağmen İbrahim Etik’e ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. İbrahim Etik’in son duruşmada nedamet getirmesini de gerçekci bulmayan mahkeme heyeti cezada herhangi bir indirim yapmadığı gibi, İbrahim Etik’i öldürme fiilinden sonra çıkardığı yangın dolayısıyla da cezalandırdı. Yalan ifadeleriyle Şefika’nın ölümü hak ettiğini iddia eden İbrahim Etik’in akrabaları ve çocukları erkek adalet yerine gerçek adaletin devreye girmiş olmasına tepki gösterdiler.

Şefika Etik tarafının avukatlığını Sinem Tuğçe Aktaş ile Sevgi Başak Yeşil’in üstlendiği davayı İstanbul Feminist Kolektif olarak takip ettik. Mor Çatı adına verdiğimiz müdahillik dilekçesinin reddedildiği davanın sonucunun diğer kadın cinayetleri davalarına örnek olacağını umuyoruz.

Yorumlara kapalıdır.