Celalettin Cerrah kadınları hedef gösteriyor!/İstanbul Feminist Kolektif

Münevver Karabulut’un babasına “Kızına sahip çıksaydı.”diyen İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah esas kendi diline sahip çıksın!

Kadın katillerine cesaret veren, kadın düşmanlığını körükleyen sözler eden, 18 yaşında katledilen Münevver’in ailesine “Kızlarına sahip çıkmışlar mı?” diye soran Celalettin Cerrah esas kendi diline sahip çıksın!

Katledilmek için kadın olmak yetiyor. Ve onlar da böyle konuşarak, cinsiyetçi söylemlerle erkek egemenliğini meşrulaştırıyorlar. Ve biz  kadınlar erkekler tarafından öldürülüyoruz, boynumuz kesiliyor, tecavüze uğruyoruz, taciz ediliyoruz.. Celalettin Cerrah, katilleri yakalamak yerine öldürülen kadınlardan hesap soruyor. Yaşayan kadınları ise hedef gösteriyor.

Cerrah bunu hep yapıyor.

Üç yıl önce İstiklal Caddesinde Hırvat kadınlar tacize uğradığında, O, kadınların gördüğü zararı/travmayı yok sayıp, “Ülkemize turist gelmeyecek” demeye cüret etmişti.
Dört yıl önce de “Halkımız bize yardım etsin, travestilerin kökünü kazıyalım.” diyebilmişti. O günden bugüne onlarca travesti öldürüldü.

Münevver Karabulut’un babasına “Kızına sahip çıksaydı” diyerek kadınlara şiddet uygulayanları değil bizzat kadınları hedef göstermiştir. Erkeklerin, ailenin, devletin kadınları kendi malları kabul ettiği, kadınların kendi bedenleri için söz sahibi olamadığı, kadını her tür şiddete müstahak gören  patriyarkal(ataerkil) dünyada yaşamanın sonuçlarının katliama dönüştüğünü, canımız acıyarak, endişelenerek en çok da öfkelenerek görüyoruz.

Çizilen cinsiyetçi çizgi içinde hapsolmak istemiyor, erkeklerin egemenliğine sunulmayı reddediyoruz. Sahip çıkılmanın ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz. Kadının sosyal hayata girişinin ve varoluşunun değil, kadına yönelik saldırın/şiddetin önlenmesini istiyoruz.

Yeter artık! Böyle taraflı, cinsiyetçi, kadınları “Sahip çıkılacak nesneler” olarak mağdurlaştıran, hedefe koyan Cerrah görevden alınsın.

Dil, din, ırk, cins ayrımcılığı yapan, pozitif ayrımcılıktan haberi olmayan, mağdurları değil katilleri gözeten emniyet müdürü görevden alınsın.
Kadına yönelik şiddeti yeniden üreten, ölümümüzden bizi sorumlu tutan, kadın katillerini koruyan devlet istemiyoruz.

Emeğimize, bedenimize, kimliğimize ve en nihayetinde yaşamlarımıza el koyan erkek egemen sistemi reddediyoruz.

Geceleri de sokakları da meydanları da terketmiyoruz!

İstanbul Feminist Kolektif / 9.05.2009-Taksim Metro çıkışı

Yorumlara kapalıdır.