Sosyalist Feminist Kolektif Arşiv Web Sitesine Hoş Geldiniz!

Bu sitede 2009-2016 yılları arasında faaliyet göstermiş olan Sosyalist Feminist Kolektif’in üyelerinin bireysel, kolektif bir biçimde veya feminist hareketin bir bileşeni olarak ürettiği yazılı ve görsel külliyatı, yani SFK’nın tarihini bulacaksınız.

SFK’yı sonlandırırken, sekiz yıllık varoluşumuzda örgütlülüğümüzün, eylemliliğimizin bir parçası olan web sitemizi, Türkiye’deki feminist harekete ve bu hareketin tarihine katkıda bulunmak amacıyla bir arşiv sitesine dönüştürme kararı aldık. Bu doğrultuda, eski web sitemizin içeriğini yeniden düzenlemek suretiyle olduğu gibi koruduk ve eski sitemizde bulunmayan bazı dokümanları arşiv sitemize ekledik.

“Tarihimiz” başlığı altında SFK’nın kendine dair ürettiği metinler ve her yıl Ağustos ayında örgütlü olduğumuz tüm illerden ve yurt dışından gelen üyelerin katılımıyla gerçekleşen yaz kamplarımızın notları var.

“SFK Yayınları” kısmında 2009 yılından itibaren 28 sayı çıkardığımız Feminist Politika dergisinin tüm sayılarını, Mutfak Cadıları ve Mor Nokta adlı elektronik bültenlerimizi, Kadın Emeği Konferansı kitabımızı ve Düşmanı Sevmek adlı çeviri metnimizi bulacaksınız.

Eski web sitemizde yayınlanan tüm yazıları konularına göre sınıflandırarak “Web Yazıları” başlığı altında topladık. Buradaki yazıların bazıları daha önce dergimizde ve elektronik bültenlerimizde de yer almıştı.

“Kampanyalar” bölümünde, SFK olarak örgütlediğimiz Erkeklerden Alacaklıyız, Aile Dışında Hayat Var ve AKP’nin Makbul Kadın Dayatmasına Hayır! kampanyalarının yanı sıra, Türkiyeli feministlerin birlikte örgütlediği, bizim de parçası olduğumuz kampanyalalar ve geçmişteki bazı kampanya ve eylemlerin metinleri var.

“Eylem-Etkinlikler” bölümünde SFK’nın bildirileri, açıklamaları, eylem ve etkinliklerine dair duyurular ve afişler, ve yine Türkiyeli feministler ve feminist platformlarla beraber yer aldığımız eylemlerle ilgili duyuru, bildiri ve makaleler yer alıyor.

Arşiv sitemizde ayrıca SFK’nın eylem ve etkinliklerini konu alan “Fotoğraf-Video” bölümü ile bazı duyuru, basın açıklaması, kampanya metinleri ve SFK’ya dair metinlerin İngilizce çevirilerinin olduğu bir bölüm bulunuyor.

Sosyalist Feminist Kolektif’in tarihini oluşturan bu yazılı ve görsel arşivi sizlerin kullanımına açarken, bu tarihin halen yazılmakta olduğunu vurgulamak isteriz. By yüzden, elinizde veya erişiminizde bulunan ancak bu sitede yer almayan, SFK’nın ürettiği veya SFK’ya dair yazılı ve görsel materyali sfkarsiv@gmail.com adresine göndererek tarihimize katkıda bulunmanızı dileriz.

Yaşasın Kadın Dayanışması!

Yaşasın Feminist Mücadele!