Şiddetsiz, Eşit ve Hak Ettiğimiz Bir Yaşam İçin…

5c8d784f45d2a04bdc3d562e

Trabzon’da, Karadeniz Kadın Dayanışma Derneği üyeleri, kadın cinayetlerini ve erkek şiddetini protesto etmek amacıyla 17 Aralık 2011 tarihinde Atatürk Alanı’nda oturma eylemi yaptı.

Dernek adına yapılan açıklamayı okuyan Dilay Aydın, Türkiye’de yaşayan 35 milyon kadının, şiddetsiz, eşit, hak ettiği bir yaşam istediğini belirtti.

Yapılan açıklamada ” Yasalar, yasaları yapanlar, uygulayanlar sanki hep kadınlar aleyhine çalışıyor. Her gün 5 kadın boşanmak istediği, yeni bir hayat istediği, itaat etmediği için türlü bahanelerle öldürülüyor. Üstelik ölümünün ardından hak etmedi muhasebesini yapmaya cüret edenlerin, sözde ahlaki sorgulamalarıyla bir daha linç edilerek öldürülüyor. Unutmamalı ki cinayete bahane arayanlar bu cinayetin ortağıdırlar. Biz kadınlar, babamız, kocamız, ağabeyimiz, sevgilimiz olan erkekler tarafından öldürülüyoruz. Öldürülüyoruz çünkü toplumdaki egemenliklerinin bir sonucu olarak erkekler, kadın bedenini kendi mülkleri gibi görüyorlar. İtaat etmezsen yaşama hakkın yok diyorlar. Şiddeti öngördüğümüz, mücadele ettiğimiz, savcılıklara başvurduğumuz halde yargıdan medyaya yasamadan yürütmeye hiç bir kurum üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmediği için göz göre göre öldürülüyoruz”  ifadeleri yer aldı.
Oturma eylemi sırasında ağızlarını siyah bantla bağlayan kadınlar  “Ar, Mal, Zar Değiliz, Kadına Şiddete Hayır, Sömürülmeyi Meta Olmayı Reddediyoruz, Tecavüze Gerekçe Kabul Etmiyoruz”  dövizlerini taşıdılar.
 

Yorumlara kapalıdır.