2012 Sonundan Haberler

20123Kadınlar “hayır!”, “istemiyorum!”, “boşanacağım!” dedikleri için erkek şiddetine uğruyor, öldürülüyorlar…

Erkek şiddetini kaydediyoruz… Davaları izliyoruz…

İzmir’de son sekiz ayda 4 bin 650 kadın, şiddet gördüğü için devletten koruma ve sığınma talep etti. Ankara’da 3 bin 900, İstanbul’da 2 bin 800, Antalya’da bin 350, Adana’da ise 950 kadın,
şiddet gördüğü gerekçesiyle şikâyetçi oldu.

Erkekler Kasım’da 10 kadın, dört erkek ve yedi çocuğu öldürdü; 17 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti. 2012’nin ilk 11 ayında toplam 147 kadın öldürüldü, 123 kadın tecavüze, 208 kadın şiddete, 126 kadın tacize maruz kaldı.

Kadınları en çok kocaları öldürdü. Yedi kadını kocaları, birini eski kocası, birini sevgilisi, birini babası öldürdü. Karısını öldüren erkeklerden biri hakkında daha önce uzaklaştırma kararı verilmiş, koca bu kararı ihlal ettiği için üç gün hapis yatmıştı.

Kasımda en çok kullanılan cinayet aleti bıçaktı. Dört erkek bıçakla, iki erkek tabanca, ikisi tüfek, ikisi ise boğarak öldürdü. (Bianet)

Van’da tecavüze uğrayan 23 yaşındaki genç kadın töre korkusundan devlete sığındı. Ancak kürtaj için başvurduğu kadın savcı Nazik Yüksel Ceren, “Kürtaj için yazı veremeyiz. Doğum yap, eğer bebeği istemezsen devlet bakar” yanıtını verdi.

Mustafa Sökmen (57), cadde üzerinde karşılaştığı eşi Dilek Sökmen (51) ile tartışmaya başladı. Tartışmanın kısa süre içinde kavgaya dönüşmesi üzerine Mustafa Sökmen, belindeki tabancasını çıkararak eşine ateş etti. Dilek Sökmen, doktorların tüm çabalarına rağmen kurtarılamadı. Çiftin yaklaşık 2 ay önce ayrı yaşamaya başladığı, Dilek Sökmen’in boşanma davası açtığı öne sürüldü.

Genelevde çalışan B.N. ile bir süre önce tanışan ve sık sık B.N.’yi görmek için söz konusu yere giden ve ısrarlarına her defasında olumsuz yanıt alan M.K. bir fırsatını bulup otomobiliyle B.N.’nin çalıştığı geneleve kadar gitti ve kadının yanında götürdüğü tabancayla öldürdü.

20 yıllık nikahsız eşi Abdurrezzak Demir’den şiddet gördüğünü söyleyen 46 yaşındaki Fatma Ç., resmi nikahsız eşinin kendisini sürekli dövdüğünü belirterek, ölmek istediğini söyledi. Ağlamaya başlayan Fatma Ç., “Ben dini nikahlı kocamdan ayrıldım ama hala evime gelip, beni rahatsız ediyor, para istiyor. Savcıya gittim bir çare olmadı, polise gittim bir çare olmadı. Ona para vere vere bıktım. Yeter artık kendimi yakacağım” diye bağırdı ve üzerine benzin döküp, kendini ateşe verdi. Yüzü ve saçları yanan Fatma Ç., ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Çiftçilik yapan 2 çocuk babası Mehmet M. (55), yatak odasında uyuyan eşi Kadiriye M.’yi (50) baltayla kafasına vurarak öldürdü. Mehmet M. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Mehmet M., mahkeme çıkışında eşini öldürdüğü için pişman olduğunu ifade etti. Sanığın olay günü balık pazarından aldığı balığı yakan eşiyle tartıştığı öğrenildi.

Dershane müdürünün tacizine uğradığını söyleyen 17 yaşındaki kızın iddiası üzerine açılan davada mahkeme, “Bağırdım” diyen kız için dershanede ‘çığlık keşfi’ yapılmasına karar verdi. Mahkeme, dershaneye taşındı, mübaşir genç kız rolünü üstlendi.

24 yaşındaki Okan Özparıltı, birlikte olma ve evlilik teklifine olumsuz yanıt veren, eşinden boşanmış bir çocuk annesi 29 yaşındaki Pınar Ünlüer’i, sandviç büfesinin önünde pompalı tüfekle vurarak öldürdü. Polis tarafından yakalanıp gözaltına alınan Özparıltı’nın, olaydan önce Facebook’taki sayfasına Pınar Ünlüer’e yönelik “Kaybedecek bir şeyim yok en fazla senelerimi yer” ve “Ben seni pembe dünyalarımda sevdim. Şimdi karanlık dünyamda intikam almak için pusuda sabahlıyorum. Son şovum olacak az kaldı” notlarını yazarak dehşeti planladığı ortaya çıktı.

Muharrem Bilgen (41), başka bir erkekle birlikte olduğunu öne sürdüğü eşi Yeter Bilgen’i bıçaklayarak öldürdü. Bilgen, cinayetin ardından kendini de bıçaklayarak intihar girişiminde bulundu.

5 yaşından itibaren babasının tecavüzüne uğradığını söyleyen 14 yaşındaki kız, ailesini inandıramayınca tecavüzü gizli kamerayla görüntüledi. Baba tutuklandı ve davada sona gelindi. Tecavüzcü baba, üst sınır olan 30 yıl hapis yatacak.

64 yaşındaki İsmail Perktaş yeni evlendiği 42 yaşındaki Mutlu Perktaş’ı daha önceki evliliğinden olan 12 yaşındaki oğlunun gözleri önünde bıçaklayarak öldürdü.
Takip ettiği kadınlara arkadan sarılıp, taciz ederek cinsel organını gösterdiği iddia edilen bir kişi yakalandı. Ankara’da son bir ayda 30’a yakın kadının taciz şikayetiyle polise başvurması üzerine çalışma başlatıldı.

14 yaşındaki sağır ve dilsiz Z.K.’yla birlikte 17 yaşındaki bir kızın daha erkeklere pazarlandığı anlaşıldı. Üstelik polis, kızı korumaya almak yerine zanlılardan şikâyetçi olmayan anneye teslim etti. Edirne’de, 14 yaşındaki sağır ve dilsiz Z.K.’nin erkeklerce istismar edilip hamile kalmasına dair soruşturmada yeni bir skandal çıktı. Erkeklere pazarlanan Z.K.’nin tek olmadığı ve 17 yaşındaki D.P.’nin de istismara sürüklendiği ileri sürüldü. Edirne Emniyeti Çocuk Şubesi D.P.’yi, ‘hiç kimseden şikayetçi olmayan’ annesine teslim etti. Çocuk Şubesi, Z.K.’yı da koruma altına aldırmayıp ailesine vermiş ve çocuk tecavüz sonucu hamile kalmıştı.

Kadıköy’de cumartesi akşamı yaşanan olay herkesi hayrete düşürdü. Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda alkol kontrolüne yakalanan kadın, alkolmetreyi üflemekte direnince polisin tehdidiyle karşılaştı. “Üflemezsen E-5’e atarım!”

İ.A., eşinin burnunu, dudağını ve vücudunun çeşitli yerlerini bıçakla kesip iki kolunu da kırdı. Eşine şiddet uygulamak suçundan daha önce 3 ay süreyle ‘evden uzaklaştırma’ cezası verilen İ.A., şikayet üzerine gözaltına alındı. Ancak öfkeli eş sorgusunun ardından Cumhuriyet Savcısı tarafından serbest bırakılınca ortadan kayboldu.

Daha önce kendisini kaçırıp tecavüz eden ve yeniden görüşmek isteyen 43 yaşındaki Ali Kalkan’ı, randevu verdiği otogarda sırtından bıçaklayarak öldüren aynı yaştaki evli Nafiye Kaçmaz, beraat etti.

11 yaşındaki kızına cinsel istismarda bulunup 8 yaşındaki oğlunu döven babaya eşi tarafından boşanma davası açıldı. Çifti boşayan mahkeme, babanın kızıyla görüşmesini yasakladı; ancak psikoloğun “Görüştürülmeleri sakıncalıdır” raporuna rağmen, oğluyla görüşmesine izin verdi. Çocuklarıyla birlikte koruma altına alınan anne, bu kararı Yargıtay’a taşıdı.

 

Yorumlara kapalıdır.