Kadınlar Artık Mutfaktan Çıktı! Ne Evin Mutfağı Ne Sokağın Mutfağında Olacağız!/Gezi Dİrenişi

feministler-taksim-gezi-parkinda-1-haziran-2013Başbakan, HaberTürk’te yaptığı konuşmada, Taksim Gezi direnişine katılan kesimleri bölmeye gayret ederek, kimimize teşekkür etti, kimimize de vaatlerde bulundu. Biz kadınlara da yıllardır talep ettiğimiz erken emeklilik hakkını vereceğini söyledi ve kendince ağzımıza bir parmak bal çaldı.

Oysa ki, bugüne dek AKP iktidarı, kadınların erkekler tarafından linç edilmesini seyretti:

Haksız tahrik yasası ile kadına yönelik erkek şiddetini hoş gördü;

Sığınak talebimizi yok saydı;

Sokakta tacize uğrayan kadınları ‘ahlaksız’ olarak damgaladı;

Tecavüze uğrayan kadına “doğur” dedi!

Kürtaj hakkımızı “cinayet” olarak niteledi;

Tek bir ücretsiz kreş açmadı;

Kaç çocuk doğuracağımıza karar vermeye kalktı.

Bütün bunlar yetmezmiş gibi anneliği, eş olmayı, ücretsiz ev işlerini kadınların en temel görevi saydı. Hem evde hem işte çalıştığımız gerçeğini tamamen göz ardı ederek sosyal güvenlik yasası ile bizi yoksulluğa, güvencesiz çalışmaya, kölelik koşullarında yaşamaya mahkûm etti.

Kadınlara bir erkekle evlilik ve aile dışında başka bir yaşam hakkı tanımadı. Baba ya da koca, bir erkekle yaşamak istemeyen, yalnız kadınların hayatını cehenneme çevirdi.

Bütün bunlara karşı çıktık, sokaklarda direndik, kampanyalar örgütledik. Başbakan’ın konuşmacı olduğu toplantıları, koktelyleri bastık. Sesimizi duyurmaya çalıştık. Neydi aldığımız yanıt? Bugüne kadar AKP iktidarı altında gerek parti üyeleri, gerekse Dinayet İşleri Bakanı gibi partinin görüşlerini benimseyen devlet yetkilileri, feministlere hakaret etti ve türlü yollarla küçük düşürmeye çalıştı. Yeri geldi ahlâksız olduk, yeri geldi marjinal, çapulcu.

Bitti artık. Kadınlar mutfakları terkediyor!

Hepimiz sokaklardayız ve Taksim Gezi direniş hareketinin bir parçasıyız. Bizim de taleplerimiz var!

Başbakanın bizim adımıza karar vermesini her daim reddettik. Kendi taleplerimizi kendimiz dillendirdik. Şimdi de öyle yapacağız!

Taksim Gezi direnişinin bir parçası olacağız ve taleplerimizi bizim adımıza erkekler değil, biz kadınlar belirleyeceğiz.

Bizim yerimiz artık ne evde ne de direnişte mutfaklar olacak!

Şimdiye dek kadınları sokakların da mutfağına kapatmak isteyen dünya çapındaki ‘işgal’ hareketlerinde neler yaşandığını gördük. Kadına yönelik erkek şiddeti, taciz ve hatta tecavüz boyutu ile ortaya çıktı. Bu nedenle, Taksim Gezi direnişine katılan biz kadınların karar alma süreçlerine katılımı çok önemli.

Başbakan yıllarca hepimizi marjinal olarak adlandırdı. Biz kadınlar, ‘marjinalin’ de ‘marjinali’ olmayacağız!

 

Sosyalist Feminist Kolektif

3 Haziran 2013

Yorumlara kapalıdır.