Sosyalist Feminist Kolektif: Elifhan Köse’nin yanındayız!

Son yıllarda AKP’nin politikalarını eleştiren, protesto eylemlerine katılan çok sayıda akademisyen çeşitli gerekçelerle soruşturmaya tabi tutuluyor ve işten çıkarılıyorlar. Bu politikalara baş kaldıranlar kadın akademisyenler olduğunda baskı iki kez artıyor ve AKP iktidarı adeta bir “cadı avı” gerçekleştiriyor.

Şimdi Gezi direnişlerinde yer alan, kadınlar üzerindeki baskıya ve denetimi arttırmaya yönelik muhafazakar yaşam dayatmasına baş kaldıran kadınlara ve kadın akademisyenlere yönelik yıldırma, hedef gösterme politikası Nevra Akdemir, Oya Yağcı, Ceyda Sungur, Deniz Kimyon ve diğer birçok kadına yapılan saldırılarla devam ediyor. En son Karaman’da Berkin Elvan’ın ölümüyle ilgili yapılan basın açıklamasında Erdoğan aleyhine slogan attığı gerekçesiyle yargılanan Yrd. Doç. Dr. Elifhan Köse örneği duruyor önümüzde. İki kere “Hırsız Tayyip” sloganı attığı iddia edilen Köse’nin avukatı çekilen görüntülerde kameranın müvekkiline yoğunlaştığını, 300 kişinin katıldığı basın açıklamasında üç kişiye dava açıldığını ve müvekkilinin özellikle hedef gösterildiğini belirtiyor.
Elifhan Köse’nin ve diğer kadın akademisyenlerin hedef gösterilmesi tesadüf değil, üniversitelerde kadın akademisyenlere karşı yürütülen ataerkil baskının bir parçasıdır. Bu davada sadece Elifhan Köse yargılanmayacak; AKP’nin eril otoritesine, dayatılan muhafazakar yaşam tarzına boyun eğmeyen, kadın özgürleşmesinin savunucusu bütün kadınlar yargılanacaktır. Bu dava hepimizindir. Kızkardeşimiz Elifhan Köse ile dayanışmak için bütün kadınları 19 Aralık 2014’te Karaman Adliyesi’nde gerçekleşecek davaya çağırıyoruz.

Sosyalist Feminist Kolektif.

Yorumlara kapalıdır.