İstanbul Feminist Kolektif’ten Fatma’nın Davasına Katılım Çağrısı

img_5866Kocası tarafından ölüm tehdidiyle 4.kattan düşürülen Fatma Şen’in 1 Ağustos Çarşamba günü saat 9.00’da Büyükçekmece Adliyesi’nde görülecek davasına İstanbul Feminist Kolektif de katılıyor. İstanbul Feminist Kolektif, şiddetten korunmak için daha önce karakola başvuran Fatma’nın davasına dikkat çekmek, Fatma’nın can güvenliğini sağlamayanların yargılanmasını, can güvenliğinin acilen sağlanmasını ve onu öldürmek isteyen kocasının gereken cezayı almasını talep etmek için duruşma çıkışında bir basın açıklaması yapacak.

İstanbul Feminist Kolektif duruşma öncesinde kadınlara davaya katılım çağrısı yaptı.

“Fatma Şen 29 yaşında, 12 yıldır evli. Evliliği boyunca sistematik şiddete maruz kaldıktan sonra bir gün iş dönüşü, kocasının baskısıyla kendisini doğalgaz borusuna astı. Birbirine tutturulan iki fular koptuktan sonra “Seni böyle öldüremeyeceğim” diyen eşi tarafından bıçak zoruyla balkondan atlamaya zorlanan Fatma, dokuz ameliyat geçirdi, iki bacağında sekiz kırık oluştu. Beli ve omurgaları kırıldı, sağ ayak topuğu patladı. 1 aydır hastanede tedavi gören genç kadın ömür boyu sakat kalabilir

Fatma Şen’in durumundan Özgür Gündem gazetesinin 22.07.2012 tarihinde yayınladığı haber dolayısıyla bilgi sahibi olduk. Sonrasında başka gazetelerde de haberler yayınlandı. Mor Çatı Fatma’nın avukat arayışına katkıda bulundu. Artık Fatma’nın Baro tarafından yönlendirilen bir avukatı vardı.

İstanbul Feminist Kolektif’ten 2 arkadaş da geçen hafta Fatma’yı ziyaret ettiler.

Fatma Şen daha önce de şiddet görüyordu. Karakola başvurmuş, koruma kararı aldırmıştı. Çağrı üzerine koruma sağlanma kararı da vardı. Ancak başvurduğu Esentepe Karakolu görevini yerine getirmediği gibi Fatma’nın şiddete karşı mücadelesini engellemeye çalıştı. Örneğin şiddetten korunma kararından feragat etmesi için baskı yapmak gibi.

Fatma’yı öldürmek için, bıçak, darağacını hazır eden sonunda 4. kattan düşürerek sakat kalmasına neden olan Çetin Şen şimdi cezaevinde.

1 Ağustos’ta Çetin Şen’in yargılandığı davanın duruşması var. Fatma gelemeyecek. Bu duruşmada biz orada olacağız. Duruşmaya İstanbul Feminist Kolektif’ten avukatlar ve avukat olmayan feministler birlikte izleyeceğiz. Gerekirse Fatma’nın avukatına hukuki destekte de bulunulacak. Çetin Şen öldürmeye teşebbüsten değil; intihara teşebbüsten yargılanıyor. Çetin Şen tutuklu. Suçun intihara teşebbüs olarak tanımlanması dolayısıyla kısa zamanda tahliye olma olasılığı da yok değil. Davanın öldürmeye teşebbüsten ağır cezaya gönderilmesi için hukuki mücadele verilmesi gerekiyor. Koruma sağlamayan, Fatma Şen’in başına gelenlerden sorumlu polis memurları hakkında da suç duyurusu yapılması planlanıyor.

Duruşma çıkışında ‘Fatma’yı korumadınız. Çetin Şen’i engellemediniz’ pankartımızla basın açıklaması yapacağız.

Katılımınızı önemsiyoruz.

İstanbul Feminist Kolektif”

Duruşma tarihi: 1 Ağustos 2012 Çarşamba
Saat: 9.00
Yer. Büyükçekmece Adliyesi

Buluşma yerleri:

Söğutlesme Metrobüs İstasyonu 6.50 Selin Dağıstanlı. 0533 253 83 66
Zincirlikuyu Metrobüs İstasyonu 7.15 Banu Paker 0532464 86 32
Tüyap Metrobüs Çıkışı 8.20 Gülten Aslan 0555 716 64 17
Büyükçekmece Adliyesi 8.50 Belkıs Ahi 0535 510 78 64

Yorumlara kapalıdır.