Fotoğraf Yanlış ama Selim Ay’ın İşkenceci Olduğu Sabit!/İstanbul Feminist Kolektif

 selimayyanlisfoto

Basına ve Kamuoyuna,

Teknik bir hatayla yanlış basılan bir fotoğrafı fırsat bilerek, işkenceci Selim Ay’ı görünmez kılan, işkence görenleri, tecavüze uğrayanları ve buna karşı seslerini yükselten kadınları saldırgan ve alaycı bir dille hedef gösteren haberleri düzeltmeye çağırıyoruz.

Onlarca kadına cinsel işkencenin her türlüsünü yaşatan işkenceci polis şefi
Sedat Selim Ay’ın, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nden sorumlu
Emniyet Müdür Yardımcılığı’na terfi ettirilmesi konusunda 31 Ağustos Salı
günü saat 13.00’te kadın grupları olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yaptık.

Basın açıklamamızda  işkencecilerin hala  görevde olduklarını ve işkencenin
devam ettiğini vurgulayarak,  “Sedat Selim Ay, erkek egemen devletin
işkenceci yüzünün sembolüdür. Tecavüzcü, tacizci, katildir. Elleri kanla
sıvanmıştır. Onu o sandalyede tutanlar da suçlarının ortağıdır. İnsanlığa
dair işlenmiş suçlar hiçbir zaman aklanamaz…” dedik.

Sedat Selim Ay’ın işkenceye karışma suçunun sabit olduğu konusunda uluslararası ve ulusal iki mahkeme kararı olduğu biliniyor. Sedat Selim Ay’ın ayrıca Süleyman Yeter’in, Hasan Ocak’ın ölümünden sorumlu ekibin içinde olduğu da biliniyor.

Tacizde, tecavüzde kadının beyanını esas alan yaklaşımımızla Asiye Zeybek, Muhabbet Kurt ve onlarca kadının tanıklığını bizzat dinledik. Yazdıklarını okuduk.

Bugün Emniyet Müdürlüğü önünde yaptığımız açıklamaya Sedat Selim Ay’ın fotoğrafını da koyacağımız bir pankartla gitmek istedik. Çok doğal olarak da fotoğraf bulma işini
tecavüz, işkence mağduru arkadaşlarımızın üstlenmesini istemedik. Fotoğrafı internette arama motorlarına başvurarak bulmaya çalıştık. Bulduğumuz fotoğrafı tek tek mağdurları
arayarak “Bu mudur?” diye onaylatmadık. İmzalardan da anlaşılacağı gibi bu açıklamayı farklı kadın grupları yaptı.

Yaptığımız basın açıklamasında işkence mağduru bir arkadaşımız olan Birsen Kaya, yaşadıklarını bir kez daha paylaştı. Ağır işkenceler görmüş, başka insanlar işkence görmesin diye mücadele eden Birsen’in, yaşadıklarını tekrar yaşamasına neden olan bu tanıklığı paylaşırken eylemin materyallerini kontrol etme durumunda olmadığını da takdir edersiniz.

Fotoğrafın yanlış olması öne çıkarılarak yapılan haberlerin, yaptığımız açıklamanın esasını yok saydığı, açıklama yapan kadınları hedef gösterdiği ve en önemlisi işkence gören, gözaltında tacize, tecavüze uğrayan, yakınlarını kaybedenleri rencide ettiği ortada.

Medyada çıkan haberlerden sonra Birsen Kaya basın kuruluşlarına şu açıklamayı yaptı:

“İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde işkenceci ve tecavüzcü polis şefi Sedat

Selim Ay ile ilgili yaptığımız açıklama sırasında kullanılan bir fotoğraf nedeniyle Haber Türk başta olmak üzere bazı medya kuruluşları ‘tanıklığımız’ hakkında şaibe yaratan haberler geçti. Fotoğrafla ilgili olarak söyleyeceğimiz tek şey; teknik bir hata sonucu yanlış
basıldığıdır. Bugünkü açıklamamızla ilgili yaptıkları haberlerde işkenceciyi savunan medya kuruluşlarını, haberlerini düzeltmeye çağırıyoruz. Bir kez daha hatırlatıyoruz ki, Sedat Selim Ay, işkencecidir. Biz onunla her yerde yüzleşmeye hazırız. O hazır mı?”

Biz de bugünkü eyleme destek veren, katılan feministler olarak, teknik bir hatayla yanlış basılan bir fotoğrafı fırsat bilerek, işkenceci Selim Ay’ı görünmez kılan, işkence görenleri, tecavüze uğrayanları ve buna karşı çıkan kadınları saldırgan ve alaycı bir dille hedef gösteren basın kuruluşlarını, yaptıkları haberleri düzeltmeye çağırıyoruz.

Tekrar ediyoruz!

İşkenceci tecavüzcü Sedat Selim Ay istifa etsin, yargılansın!

İstanbul Feminist Kolektif/1  Ağustos 2012

Yorumlara kapalıdır.