Yasta Değil İsyandayız!/ 17 Ağustos 2010

Eskişehir Demokratik Kadın Platformu Basın Açıklaması

Kadın cinayetleri gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Her gün bir başka bahaneyle öldürülen kadınların haberini alıyoruz. Kıskançlık, erkeğin aşkına karşılık vermediği için, boşanmak istediği için, aile meclisi kararıyla, güzel koktuğu için ve daha niceleri. Kadınların ölümüne türlü türlü gerekçeler gösteriliyor. Hayatın her noktasında olan kadınlar birer birer ayrılıyorlar aramızdan.

2010 yılının ilk 6 ayında 135 kadın öldürülürken, Temmuz ayında cinayetler hız kesmedi, 36 kadın erkekler tarafından katledildi.

31 Temmuz’da yaptığımız eylemimizden bu yana 7 kadın cinayeti daha işlendi. Eskişehir’de, kocasından boşanmak üzere olan Mediha BAŞTÜRK kocası tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Kocasından şiddet gören Mediha sığınma evine gitmiş olmasına rağmen, devlet tarafından kocasına teslim edildi ve hiçbir önlem alınmadı. Malatya’da aile meclisi kararıyla öldürülen Hanife DURAK, Ankara’da kıskançlık bahanesiyle öldürülen Makbule SEYFİ, İstanbul Ümraniye’de Sebahattin Alkan, rüyasında “çıplak gördüğü” gerekçesiyle eşi Ruzkat Alkan ve evli-hamile kızı Sevgi Arslan’ı boğarak öldürdü. Mersin’de Orçan Yaraş, ayrılmak üzere olduğu karısı Nuray Yaraş’ı yazlık sitede, kızlarının gözleri önünde 10. kattan aşağı atarak öldürdü. Van, Cevdetpaşa Mahallesi’nde yaşayan 29 yaşındaki Altun Akırmak eski dini nikahlı eşi tarafından av tüfeğiyle vurularak katledildi. En son İstanbul Beyoğlu’da 77 yaşındaki Burhan Cahit Tekinliğ’in birlikte yaşadığı 61 yaşındaki Neşide Dırmıkçı’yı hunharca katledip, cesedi elektrikli testereyle parçalara ayırdı.

Kadın cinayetleri bu kadar artarken, devlet erkekleri koruyarak kadınların katledilmesine izin vermeye devam ediyor. Kadın cinayetlerinde erkeklere ceza indirimleri uygulayarak, erkeklerin kadınları öldürmesine yol açıyor. Ankara’da öldürülen Makbule Seyfi’nin kocası cinayetten sonra “beni tahrik etti”, “yaptığım için pişmanım” ifadelerini kullandı. Artk katiller hangi ceza indirimlerinden faydalanacaklarını bilerek ifade veriyorlar ve birbirlerinden besleniyorlar. Bizler cinsiyetinden, cinsel yöneliminden ve cinsiyet kimliğinden ötürü öldürülen kadınların, katillerinin nitelikli hal kapsamında yargılanmasını istiyoruz. Ne vakit bir kadın öldürüldüğünde bizler orda olacağız ve kadın katillerinden hesap soracağız. Kadın katilleri her an soluğumuzu enselerinde hissedecekler. Erkeklerin kadınları katletmesine, devletin koyduğu yasalarla erkekleri korumasına, hayatın her noktasında olan kadınların aramızdan ayrılmasına izin vermeyeceğiz. Her gün bir kadın cinayetiyle uyanmayacağız. Kadın cinayetlerinin nitelikli hal sayılması için alanlarda, adliye önlerinde olmaya devam edeceğiz. Örgütlü gücümüzle kadın cinayetlerini durduracağız.

Yorumlara kapalıdır.