İstanbul Feminist Kolektif: Kadın Cinayetlerinden Haberiniz Var mı Seda Sayan?/27 Kasım 2012

Birkaç gündür televizyon programınızda Fatma Şen davası ile ilgili yayınlar yapıyorsunuz. Ancak ne dava dosyasını biliyorsunuz ne de bu ülkedeki kadına yönelik şiddetin boyutlarından haberdarsınız.Fatma Şen, kocası Çetin Şen’in yıllarca sistematik olarak şiddetine maruz kaldı. Çetin Şen her fırsatta eline bıçağı alıp Fatma’yı kovaladığından, Fatma’nın üstüne savurduğu bıçak hamlelerinden dolayı, Fatma yıllarca hayati risk altında yaşadı. Yıllarca kendi emeğiyle kazandığı parasını Çetin Şen zorla aldı, Fatma’yı hamileyken de çalışmaya zorladı.

Son yaşanan olayda, Çetin Şen, “ben seni öldürüp, hapse girmem sen kendini öldür, ben de izleyeceğim. Yapmazsan bıçakla ölürsün” diyerek, evin ortasına darağacını kurdu, ayrıca yanında da bıçağı hazırladı Bu bıçakta sonradan, Çetin Şen’in parmak izi çıktı. Fatma’nın şalı Fatma’yı taşımayınca şal yırtıldı ve Çetin Şen onu öldürme amacına eremedi. Sonrasında ise, bıçakla Fatma’nın üzerine yürüdü ve öldürme kastı ile onu balkondan attı. Bütün bunlar, görülmekte olan davanın dosyasında olay yeri incelemesi raporları ile sabittir.

Fatma Şen, korkusundan, Çetin Şen’i tanıdığı andan itibaren maruz kaldığı şiddeti, ilk kez 2009 yılında karakola bildirebilmişti. Çetin Şen tarafından ağır bir şekilde darp edilmiş, evden atılmış, Fatma ise sürünerek, çevredekilerin yardımı ile ablasının evine ulaşabilmiş ve ablası ile birlikte polis çağırabilmişlerdi. Sonrasında ise, Fatma ambulans ile hastaneye kaldırılmıştı. O günden bu yana Fatma’nın hep koruma kararları oldu. Koruma kararlarından biri hakkında, Çetin Şen’in de tanıdığı olan polis, Fatma’yı feragat etmeye zorladı. O polisler hakkında da bugün soruşturma hala devam ediyor.

Bugün ise, Fatma hâlâ sağlığına kavuşamamışken, Çetin Şen her duruşmada gözlerimizin önünde tehditlerini savururken, cezaevinden tehdit mektupları yazarken, Fatma’nın can güvenliği tehlikede olduğu için kendisine yakın koruma tahsis edilmişken, siz Çetin Şen’in beyanlarına hak veriyor, destekliyor ve hatta Türkiye’de kadına yönelik şiddet suçlarında uzlaştırma ve arabuluculuk yasağına aykırı davranarak, “Neden bir şans daha vermedin?” diye sorabiliyorsunuz. Bu da yetmezmiş gibi, Çetin Şen’in beyanlarını kabul ederek, Fatma’nın sevgilisi olduğuna hükmediyor ve Fatma’yı ahlakçı bir tutumla yargılıyorsunuz. Peki Fatma’nın sevgilisi olduğunu nereden biliyorsunuz? Velev ki sevgilisi var; erkek şiddetinin, kadın cinayetlerinin haklı sebebi mi var ki bunu tartışmaya yeltenebiliyorsunuz?

Fatma Şen’in, bütün bu olaylar yaşanırken, mahkemeden Çetin Şen’e karşı koruma kararı aldığından Çetin Şen’in, yıllardır sürekli hapse girip çıktığından, kabarık adli sicilinden, Çetin Şen’inFatma’nın avukatı ile birlikte, Fatma’ya destek olmak için giden Mor Çatı gönüllüsü feminist avukatları ve Fatma’nın kendi avukatını tehdit ettiğinden, mahkeme salonunda bile herkesin üzerine yürümeye çalıştığından, feminist kadınların ve Fatma’nın avukatının bu tehditler nedeni ile savcılık nezdinde soruşturma başlattığından haberiniz var mı?

Programınızda, Fatma’nın oğlunun beyanlarından bahsediyorsunuz. Oysa bu beyanlar hakkında, uzman pedagog, beyanlarının tamamının “öğretilmiş ifadeler” olduğunu mahkeme salonunda söyledi ve mahkeme tutanağına geçirildi.

Programınıza çıkarmış olduğunuz ceza hukuku avukatı ise, dosyaya dair en ufak bir bilgiye sahip olmadan sadece farazi beyanlarda bulunarak hukuki gerçekliği olmayan, hukuk demagojisinden ibaret birtakım sözler sarf ediyor.

Fatma Şen’in can güvenliğini ve dava dosyasındaki hukuki maddi gerçeklikleri düşünmeksizin yapılan bu programın yapımcıları kadar, TV8 kanalını da bu programdan dolayı sorumlu tutuyoruz.

Programınızda, adalet karşısında boynunuzun kıldan ince olduğunu söylüyorsunuz. Bu ülkede kaç kadının, mahkemeler tarafından korunmadığı için öldürüldüğünü, kaç tecavüzcünün serbest kaldığını biliyor musunuz? Katil ve tecavüzcülerden yana davranan, katilleri ceza indirimi, tecavüzcüleri beraatla ödüllendiren mahkemelerin, erkek yargılamalarını siz de sorularınız ve yorumlarınızla pekiştiriyorsunuz.

Programdaki tutumunuzla, Fatma nezdinde, meşrulaştırdığınız şiddete kaç kadın maruz kalıyor, hafife alarak ve magazinleştirerek yok saydığınız erkek şiddetinin kadınlar için hayati sonuçları neler biliyor musunuz? Bütün bunları bilmek ve erkek şiddetinin ne olduğunu görmek isterseniz, kadınların örgütlü takip ettikleri ve her seferinde kadın dayanışmasını güçlendirdikleri, “erkek adalet değil gerçek adalet” diye haykırdıkları davalara gelmenizi salık veririz.

İSTANBUL FEMİNİST KOLEKTİF
Filmor
Kadav
Kadının İnsan Hakları-Yeni Çözümler Derneği
Mor Çatı

 

Yorumlara kapalıdır.