Fethiye Davası Kadınların Davasıdır

fethiye_17_subat27 Nisan’da yine Fethiye’deyiz!

Feministler yıllardır kadınlara yönelik tecavüz ve cinayet davalarını takip ediyorlar, kadınlara yönelik sistematik şiddete görünürlük kazandırmaya çalışıyorlar. ‘Taciz ve Tecavüze Son İnisiyatifi’ adına katılım çağrısı yapılan  Fethiye’deki toplu tecavüz davası da başından beri kalabalık bir kadın katılımı ile takip ediliyor. İstanbul,  Ankara, İzmir,  Adana,  Muğla ve Antalya’dan feminist aktivist ve avukatlar da her duruşma günü Fethiye Adliyesi’nde oluyoruz. Biz kadınlar bu defa da tecavüz çetesinin adil yargılanması ve tutuklanması istemlerimizle kadın arkadaşımızın yanında olmak, dayanışmamızı göstermek için Fethiye deydik.

Bu 7. duruşma idi ve sanıklar hala tutuksuz yargılanıyorlardı.

Her zamanki buluşma yerimizde, pastanede toplanmış, döviz ve sloganlarımızı son kez gözden geçirmiştik.
‘’Yaşasın kadın dayanışması’’, ‘’tecavüzcü çete tutuklansın’’ sloganları eşliğinde adliyeye doğru yürümeye başlanıldığında, ilk kez polis çemberinde yürümüş olmamız, adalet isteyen biz kadınlara yönelik daha sonraki tacizin de habercisiydi.

Kadınlar ‘’tacize, tecavüze karşı ses çıkaracaktık, susmayacaktık’’ ve susmadık…Duruşma boyunca da…

Türkiye’nin her yerinden gelip orada buluşmuş 60 kadar kadındık. Bu kez yoğun kar ve tipi daha kalabalık olmamızı engellemişti.

Bir arkadaşımız dinlenmek için kaldırıma oturduğunda siyahlar giymiş bir kadın polis de yanına oturup ‘’ daha önceki bir gelişinde sanıklardan birini darp ettiğini, elinde fotoğraf olduğunu, kimlik tespiti için karakola gelmesi gerektiğini söyledi. Biz sanıkların tutuklanması ve cezalandırılması gerektiğinden emindik ancak hiçbir sanığın, kovalanmalarına rağmen darp edilmediğini de biliyorduk. Bunun, tecavüz sanıklarını yargılamayı bırakıp, kadınları yargılamaya dönüşen mahkemenin ve polisin kadınlara karşı bir tavrı olduğu şüphe götürmezdi…Tüm kadınlar, aramızdan hiçbir kadını yalnız karakola göndermemeye söz verdik.

Üç saat sonra mahkeme bitmiş, avukatlar gergin yüz hatlarıyla merdivenlerde belirmişlerdi.
Bu celsede savcı ‘’beraat mütalaası ‘’ verdi, yargı mağdur kadın arkadaşımızı yargılama, tecavüzcüleri aklama girişimine devam etti.
Mahkeme çıkışında topluca yürüyerek, polisin kimlik tespiti için bir arkadaşımızı karakola götürüp tutma çabasına engel olduk.

Suçlular ellerini kollarını sallayarak hayatlarına, gündelik işlerine devam ediyorlardı, polis ise tecavüzcüleri bırakmış, bizi arabayla da takip ve tacize devam ediyordu.

Önümüzdeki duruşma için çok daha kalabalık, çok daha güçlü gitmeye, kadın dayanışmasını arttırmaya söz verdik.

HAYDİ KADINLAR; 27 NİSAN’DA FETHİYE ‘DE BULUŞALIM !
ÇÜNKÜ ‘’FETHİYE DAVASI KADINLARIN DAVASI’’ DIR.

Yorumlara kapalıdır.