Bekaret, Gebelik, Kürtaj Fişlenemez! 28 Haziran Perşembe Yürüyoruz

kurtaj-logo28 Haziran Perşembe

Saat: 20.00 Galatasaray-Taksim

Kürtajın yasaklanmasının gündeme gelmesi dolayısıyla yapılan tartışmalarda kadınların cinselliklerini ve doğurganlıklarını denetlemeye yönelik uygulamaların zaten yürürlükte olduğu açığa çıkarıldı. Bunlardan biri Gebliz sistemi.

Gebe, bebek, lohusa izleme sistemiyle (Gebliz) bir kadın ebelik testi yaptırdıkları andan itibaren izlemeye alınıyor. Kadınların gebelik tespiti için yaptıkları tahlillerin sonuçları gerekli yerlere (!) iletilmek üzere kayıt altına alınıyor. Test yaptıran kadın başvuruda mahremiyet butonunu işaretlemediyse kadının oturduğu eve telefon edilerek ya da bizzat evin kapısı çalınarak gebelik testi sonucundan eş, baba ve kardeş…evde oturan herkesin bilgi sahibi olması sağlanıyor. Test sonuçları ilk andan itibaren merkezileştiriliyor. Aile Hekimlerine bilginin ulaştırılması için yapılan bu uygulama, kadınların cinselliklerinin denetimi anlamına geldiği gibi, özel hayatlarının gizliliğini ihlal anlamına geliyor. Bu uygulamayla kadınların gebeliğini devam ettireceği varsayılıyor ve üzerlerinde baskı kuruluyor.

Kadınların hastaneye herhangi bir tahlil için başvurduklarında, izni alınmaksızın gebelik testi yapılması başka bir uygulama.

Gündemdeki yasa tasarısıyla kürtaj başvurusu yapan kadınların  üzerinde baskı oluşturmak ve kadınların kürtaj yaptırması engellenmek isteniyor.

28 Haziran Perşembe Saat 20.00’de Galatasaray’da buluşuyoruz. Taksim’e yürüyoruz.
Bekaret, Gebelik, Kürtaj fişlenemez.
Kürtaj haktır Karar kadınların.

Kürtaj Haktır Karar Kadınların Platformu

İletişim: kurtajhaktirkararkadinlarin@gmail.com

Facebook: http://www.facebook.com/events/427273233973668

Twitter: https://twitter.com/#!/kararkadinlarin

 

Yorumlara kapalıdır.