7 Aralık’ta Eşzamanlı Eylem: Yargı- Adli Tıp İş Birliğiyle Tecavüzcüleri Aklamayın!

Ankara toplu tecavüz davasında eksik test yaparak görevini ihmal eden Ankara Adli Tıp kurumu ve 2 yıl boyunca rapor göndermeyerek görevini ihmal eden İstanbul Adli Tıp kurumu hakkında Adana, Eskişehir, Ankara ve İstanbul’da 7 Aralık Cuma günü suç duyurusunda bulunuyoruz.

Taciz-tecavüz davalarındaki adaletsiz yargılamalara, adli tıp kurumunun ihmallerine ve tecavüzcülerin nerdeyse her davada salıverilmesine hepbirlikte
ARTIK YETER! diyelim…

7 Aralık Cuma Saat 13.00’de

İstanbul İstanbul Adliyesi önü- Çağlayan /İstanbul Feminist Kolektif, Cinsel Şiddete Karşı Kadın Platformu; Gökkuşağı Kadın Derneği, İlerici Kadınlar Derneği, Sosyalist Feminist kolektif, Kadav, Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı

Ankara: Ankara Adliyesi önü/ Ankara Kadın Platformu


kadnn-beyan-esasAdana:
Adana Adliyesi önü/ Adana Kadın Platformu
7 Aralık Cuma Saat 12.30’da

Eskişehir: Eskişehir Adliyesi önü/ Eskişehir Demokratik Kadın Platformu

Dava detayları:

12 Haziran 2008 tarihinde cinsel şiddete karşı kadın platformu üyesi de olan bir arkadaşımız, içkisine ilaç katılması suretiyle toplu tecavüze maruz bırakıldı. Ertesi gün savcılığa “içkiye yabancı madde katılması” sebebiyle başvuran arkadaşımızın hem saldırganlarla, hem de eril hukuk sistemiyle mücadelesi 5 yıldır sürmektedir.

27.09.2012 tarihindeki son duruşmada; sperm örneği, saldırganlardan birinin cinsel ilişkiye girdiğine dair kabulü, 4ten fazla tanığın, olayın akabinde arkadaşımızın bilinçsiz, konuşamaz ve motor hareketlerini kontrol edemez halde gördüklerine dair yeminli beyanları ve ruh sağlığının bozulduğuna dair birden fazla rapor bulunmasına rağmen, tecavüz sanıklarına beraat kararı çıktığını öğrendik.

5 yıllık dava sürecinde;
•Savcılık kadının beyanını esas almayarak, kadın içkisine ilaç katıldığını ifade etmesine rağmen suç duyurusunun hemen akabinde deliller henüz karartılmamışken ev araması yapmamış ve delillerin karartılmasına izin vererek görevini ihmal etmiştir.
•Mayıs 2009’dan Temmuz 2011’e kadar, İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan rapor beklenmiştir. İstanbul Adli Tıp Kurumu 2 yıl boyunca rapor göndermeyerek görevini zamanında ve eksiksiz yapmamış ve ihmal etmiştir.
•Ankara Adli Tıp Kurumu idrar örneği almayarak ve sadece Ankara Adli Tıp Laboratuarının sistematiğinde bulunan maddeleri araştırıp, Adli Tıp sistematiğinde yer alan maddeleri araştırmayarak görevini ihmal etmiştir. Yalnızca 5 ml kan örneği üzerinde ve yalnızca tek bir yöntem ile araştırma yapılmış, bu durum İstanbul Adli tıp kurumunun raporunda da “toksikoloji raporunda eksiklik” olarak nitelenmiştir.

Yorumlara kapalıdır.