Turkcell’in Erkek Şiddetine “Servis”ine Hayır Diyoruz!

turkcell_logoTurkcell’in başlatmış olduğu “yolda takip” servisi ile bu servisi kullananlar takip etmek istedikleri kişinin telefon numarasını operatöre gönderiyor, sonra telefon numarasının sahibi “evet” diye yanıtlarsa nerede olduğu bilgisini “merak eden” kişiye gönderiyor. Bu servisin kadınların tacize uğramasına yol açabileceğini, cevap vermeyen ya da hayır diye reddeden kişinin her türlü şiddet ve hak ihlallerine uğrayacağını söylemek çok da abartı olmaz. Başta erkeklerin kadınları denetimi olmak üzere, işverenin çalışanını vb. denetlemesini de kolaylaştıran bu servisin doğurabileceği her türlü hak ve özgürlük ihlalinin sorumluluğu, toplumdaki eşitsiz ilişkileri fırsat bilerek ticari kazancı bireyin hak ve özgürlüklerinin üstünde tutan Turkcell’indir. Bu servisi kaldırmalarını sağlamak gerekiyor.

Bu servisin kaldırılması için ilk iş olarak Turkcell’e seri bir şekilde aşağıdaki metni gönderelim. Ne kadar çok gönderirsek o kadar iyi. Sonrasında baskı oluşturmaya devam etmek gerekiyor. Öncelikle metni aşağıdaki linkteki “öneri” sayfasına yapıştırıp göndererek başlayalım. Servisle ilgili bilgi icin:

Şikayetin gönderilebileceği link (Turkcell musterisi degilim’i tıklayınca şifre istemiyor, toplam 1 dakika sürüyor):

http://www.turkcell.com.tr/site/tr/bizeulasin/Sayfalar/turkcellhizmet/turkcellhizmet.aspx

Yolda Takip hakkında bilgi için:

http://www.turkcell.com.tr/bireysel/servisler/Sayfalar/Turkcell-YoldaTakip.aspx

Turkcell’in erkek şiddetine hizmeti “Yolda Takip” kaldırılsın!

Turkcell’in başlattığı Yolda Takip servisi bireyin en temel hak ve özgürlüklerini ihlal ediyor. Kişinin nerede olduğunun operatör kanalıyla öğrenilmesine yarayan bu “servis” güya takip edilmek istenen kişinin “rızasını” alarak yerini talep eden kullanıcıya bildiriyor. Eşitsiz ilişkilerdeki denetim mekanizmasını güçlendirmeyi hedefleyen bu takip sistemi cinsiyetsiz bir “kişi” öne sürse de biz biliyoruz ki hali hazırda en çok takip edilenler babaları, abileri, sevgilileri, kocaları tarafından baskı altında tutulan kadınlar. Bu takip servisi  erkeğin kadını baskı altında tutarak denetlemesine davetiye çıkarıyor. Rızanın ne gibi koşullara bağlı olduğu, onay/cevap vermeme durumunda nelere yol açılabileceği düşünülmeden kullanıma sunulan bu servisin vakit kaybedilmeden kaldırılmasını talep ediyoruz. Takip servisi öncelikle hak ihlalidir ve sonuçları en çok da kadınları etkileyecektir. Erkeklerin kadınlar üzerindeki baskı ve şiddetinin önemli araçlarından biri takiptir ve erkeğin kadın üzerindeki iktidarı düşünüldüğünde takip isteğine “kadın istemezse onay vermez” demek boş bir söylemdir. Kadınların bu talep karşısında ne demek, ne yapmak zorunda bırakılacaklarını Turkcell görmezden gelmiş, süregiden erkek şiddetine “servis sunarak” ortak olmayı seçmiştir. Yolda Takip derhal kaldırılmalıdır.

Yorumlara kapalıdır.