Erdoğan Haklı. Biz Fıtrattan Anlamıyoruz!/İstanbul Feminist Kolektif

b3m64gqiuaamgalUluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi adlı bir toplantıda kadın erkek eşitliğinin fıtrata aykırı olduğunu ileri süren Cumhurbaşkanı Erdoğan’a İstanbul Feminist Kolektif yazılı açıklamayla yanıt verdi: ‘Fıtrattan anlamıyoruz. Bize dayatılan kadınlık rollerini kabul etmiyoruz.

25 Kasım’dan bir gün önce Erdoğan yine kadın – erkek arasındaki “fıtrat” farkına dair konuştu. Daha önce de kadın ve erkek arasındaki eşitliğe inanmadığını fıtrata dayandırarak söylemişti. Biz bu açıklamaya “eşit değilsiniz dendikçe biz daha çok öldürülüyoruz” diyerek cevap verdik.

25 Kasım Kadına yönelik şiddetle mücadele gününde, son bir yılda yaşadıklarımıza dair edecek çok sözümüz var. Erdoğan’ın fıtrata dair sözleri neler yaşadığımız ve ne içinde yaşadığımıza dair en açık tabloyu sunuyor bize.
Erdoğan fıtrat derken toplumsal cinsiyet rollerini doğallaştırıyor, değişmez katı kurallar halinde sunuyor. Bu kurallara göre kadınların evlenmesi, ev işi yapması, çocuk doğurması, çocuk ve yaşlı bakımını tek başına üstlenmesi gerekiyor. Kadınlar çalışma hayatına ancak kendilerine göre olan işlerde çalışarak katılabilirler. “Kadınsı” işlerde, tercihen yarı zamanlı, esnek ve güvencesiz.
Kadına yönelik erkek şiddeti, kadın ve erkek arasındaki fiili eşitsizlikten doğar. Erkekler kadınların beden, emek ve kimliklerini kontrol altına almak, denetlemek, iktidarlarını korumak ya da güçlendirmek için şiddet uygularlar. Şiddetin türlü türlüsü var. Erkekler bizlere tokat atıyor, tekmeliyor, aşağılıyor, çalışmamıza izin vermiyor, yolda yürürken laf atıyor, tecavüz ediyor, iş yerinde yükselmemize izin vermiyor. Şiddet bazen bir tokat bazen bir aşağılamayla, bazen “onlarla görüşmeni istemiyorum” la başlıyor ve kimi zaman cinayetle son buluyor.
Kadınlık ve erkeklik rolleri sabitlenince dışına çıkmak yasaklanmış oluyor. Erdoğan her gün bir kadın cinayeti duyduğumuz ülkede fıtrat diyerek, kadın cinayetlerinin faili oluyor. Kadınları “cezalandırmayı”, “öldürmeyi” meşru görüyor.
Göstermelik yasalarıyla kadını değil aileyi korumayı önceleyen, tecavüzde rıza arayan, mahkemelerde “haksız tahrik” indirimi ile kadın cinayetlerini teşvik eden, kadınlara tecavüz fetvası veren İŞİD’e destek veren “fıtrat” diye direten devlettir.
Erdoğan haklı. Biz feministler fıtrattan anlamıyoruz. Erkek egemenliği sistemin bizlere dayattığı kadınlık rollerini kabul etmiyoruz. Doğurabildiğimiz için doğurmamız gerektiğini, doğurduğumuz için bakmamız gerektiğini düşünmüyoruz. Ailenin hayattaki tek varoluş olmadığını biliyoruz, farklı dayanışmalar kurarak yaşamın mümkün olduğunu görüyoruz. Biz kadınlarla erkeklerin eşit olacağı bir dünyaya olan inancımızı hiç kaybetmiyoruz. Eşitlik, adalet ve özgürlük için mücadele ediyoruz.
Erkek adalet değil gerçek adalet talebimizin gerçekleşmesinin yolu eşitlikten geçiyor. Kadınların erkeklerle eşit olamayacağına dayandırılarak kurulan sözün de, yürütülen politikanın da kadınların özgürlüğünü engellediği ortada. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve AKP’nin kadınların erkeklerle eşitsizliğini derinleştiren politikalarına karşı daha çok kadın dayanışması ve örgütlenmesi diyoruz!
YAŞASIN FEMİNİST MÜCADELEMİZ
İstanbul Feminist Kolektif/ 25 Kasım 2014
feministler@gmail.com

Yorumlara kapalıdır.