Yargı ve Erkek El Ele Iraz’ı Katletti!

dsc_0006Dijan Özkurt

Gün geçtikçe artarak devam eden sistematik erkek şiddeti, her gün biz kadınların canını almaya devam ediyor. Erkek şiddetinin kurbanlarından biri olan ve ne yazık ki dün itibarıyla hayatını kaybeden Iraz Ekinci örneği yargının ve devletin erkek şiddetini engellemek yolunda adım atmak şöyle dursun adeta cinayete davetiye çıkarmak için elinden geleni yaptığını bize bir kez daha göstermiş oldu.

Iraz Ekinci 9 Eylül günü Eskişehir’de boşandığı Yalçın Erginbaş tarafından vuruldu ve yaşam destek ünitesine bağlı bir şekilde 8 gün yaşam savaşı verdikten sonra bugün hayatını kaybetti. Katil Yalçın Erginbaş 2 yıl önce fiilen boşandığı Iraz’ı hem boşanma sürecinde hem de boşandıktan sonra defalarca taciz ve tehdit etti. Yalçın Erginbaş yalnızca Iraz’ı değil Iraz’ın ailesini de tehdit ve taciz etmeyi sürdürdü. Aile üyelerinden bazılarını öldürmeye teşebbüsten 5 yıl, tehditten 7 ay ceza aldı. Tüm bu cezaların yanı sıra Iraz’ın yasal olarak çocuklarını göreceği gün Iraz’ı darp ederek bir hafta hastanede yatmasına sebep oldu ve darp etmekten 15 ay hapis cezası aldı. Iraz’ın can güvenliği ve beden bütünlüğü tehlikede olmasına rağmen, bu cezaları aldığı davalar boyunca Yalçın Erginbaş tutuksuz yargılanarak Iraz’ı tehdit ve taciz etmeye devam etti. Yalçın Erginbaş’ı tutuksuz yargılayan yargı bir kez daha bir kadını koruyamadı ve göz göre göre gelen cinayete ortak oldu.

Iraz ve ailesi yaşadıkları tüm bu süreçte yargıya güvenmiş ve Yalçın Erginbaş’ın hak ettiği cezayı alacağını ummuşlardı fakat Yalçın Erginbaş ancak Iraz’ı vurduktan sonra tutuklanabildi. Iraz’ın ailesi bu süreçte kadın örgütleriyle bağlantıya geçerek “başka Iraz’lar olmasın” diyerek Iraz’ın yaşadığı tüm süreçlerin kamuoyuna duyurulmasını talep etti.

Eskişehir Demokratik Kadın Platformu olarak Iraz’ın yattığı hastaneye bir ziyaret gerçekleştirilerek aile ile görüşüldü ve Iraz’ın ailesindeki kadınların da desteğiyle hastane önünde bir eylem ve basın açıklaması yapılarak Iraz’ın yalnız olmadığı, davanın takip edileceği duyuruldu.

Yalçın Erginbaş’ın yargılanma sürecinde en ağır cezayı alması için, Iraz’ın ailesindeki kadınların da desteğiyle bu davanın takipçisi olacağız. Tüm kadın cinayeti davalarında olduğu gibi kararlı bir şekilde dayanışmamızı sürdürecek ve davanın Eskişehir Demokratik Kadın Platformu olarak takipçisi olacağız.

Yorumlara kapalıdır.