“Kalekollar” Dersim Halkı İçin 38i Çağrıştırıyor

dersimcadir

Müzakere sürecinde kadınların eşit ve etkin temsil edilmesi için Temas ve Gözlem heyeti kuran Barış İçin Kadın Girişimi’nin ilk adresi Dersim oldu.

Çatışmalı yılları ağır yaşayan illerden biri olan Dersim’e gelerek çekilme sürecini yerinde gözlemleyen Barış İçin Kadın Girişimi’nden bir grup kadın, 21 tane yapılması planlanan ve şu an ikisinin inşaatının süren “kalekol”ların halk arasında tedirginlik ve güvensizlik yaratan konuların başında geldiğini açıkladı.

Dersimlilerin kutsal olarak nitelendirdiği ve 38 Dersim katliamının yapıldığı yerlerden biri olan Sinan Kalesi’nde inşaatı süren kalekol önüne gelen grup adına konuşan Nilgün Yurdalan, “barış sürecinde asker Dersim kent merkezinde ağır silahlarıyla geziyor, halk bundan çok rahatsız ve bunu tehdit olarak algılıyor. Kendilerini güvende hissetmiyor. Barış açısından tezat bir görüntü” diye konuştu.

Dikenli tellerle çevrili ve girişlerin yasak olduğu tepe bir noktada yapılan kalekolun görüntüsünün alınmasını istemeyen askerle kadınlar arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı. Askerin sürekli kamera ile çekim yapması dikkati çekti.

Dersim’de çeşitli temaslarda bulunan grup, EMEP, AKP, CHP ve BDP’li kadınlarla buluştu ve süreçle ilgili izlenimlerini dinledi. Valilikten Vali Hakan Yusuf Güler ile görüşmek üzere randevu isteyen grubun talebi ise, “yoğunluk” gerekçesiyle geri çevrildi.

BİKG’li kadınlar, Demokratik Özgür Kadın Hareketi tarafından Seyit Rıza Meydanı’nda kurulan “Demokratik Kurtuluş ve Çözüm Çadırı”nı da ziyaret etti. Grup daha sonra STK temsilcilerinin de katıldığı kalabalık bir grupla çekilme hatlarına yakın kırsal bir alana taşınan çadırı ziyaret etmek istedi. Konvoy halinde yola çıkan grup, Pülümür yolunun Nazimiye ayrımında asker kontrol noktasında durduruldu. Askeri yetkili ile görüşmelerin sürdüğü bir sırada bir askerin silahının patlaması gerginliğe yok açtı. Olayla ilgili olarak “barış sürecine rağmen bölgedeki yüksek tansiyonun sürdüğüne ilişkin güçlü gözleme” sahip olduklarını söyleyen grup, binbaşı rütbeli karakol komutanı ile görüştü. Olayla ilgili askeri soruşturmanın başlatıldığının öğrenilmesi üzerine gruptakiler, “namluların halka çevrili olduğu bir ortamda yaşanan bu durumun takipçisi olacağız” açıklamasında bulundu.

Barış İçin Kadın Girişimi, temas ve gözlemleriyle ilgili hazırlayacağı raporu önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacak.

Yorumlara kapalıdır.