Atatürk Havaalanı’nda Kobane Eylemi

havaalaaniSavaşa Karşı Kadın İnsiyatifi Kobane’deki duruma dikkat çekmek ve dayanışma mesajlarını duyurabilmek için 9 Ekim’de Atatürk Havalimanı’nda bir eylem gerçekleştirdi. Sert müdahalede ciddi yaralanmalar da gerçekleşti.  Savaşa Karşı Kadın İnsiyatifi yaşananlara dair açıklama yaptı:

“Bir çok kadın örgütünden kadınların bir araya geldiği ‘Savaşa Karşı Kadın İnisiyatifi’ olarak bu akşam saat:19:00’da Atatürk Havalimanı dış hatlar bölümünde IŞİD’in Kobanê’de kadınlara tecavüz ederek, köleleştirerek gerçekleştirmek istediği katliama karşı pankart açarak bir protesto eylemi yaptık.

‘IŞİD öldürüyor! AKP Geçit Veriyor! Dünya Seyrediyor! Kadınlar Direniyor!’ pankartını açtığımız anda havaalanında bulunan kolluk kuvvetleri -polis, özel güvenlik ve sivil polisler- küfür ve hakaretlerle üzerimize saldırarak hem sözel, hem cinsel hem de fiziksel şiddet uyguladılar. Eyleme katılan 46 kadın hakaret ve küfürlerle darp edilerek, yerlerde sürüklenerek göz altına alındı. Gözaltında, bindirildiğimiz otobüste, götürüldüğümüz Bakırköy Devlet Hastanesi, Kadına Yönelik Şiddet ve Rehabilitasyon merkezinde de kolluk kuvvetlerinin cinsel, sözel ve fiziksel şiddeti sürdü.

Demokratik gösteri hakkını kullanan kadınlara yönelik kolluk kuvvetinin yasadışı ve kabul edilemez taciz ve şiddetini kınıyor, buna yönelik her türlü yasal süreci başlatacağımızı kamuoyuna duyururuz.”

Yorumlara kapalıdır.