“Kadınlar Dayağa Karşı Dayanışmaya Kampanyası” Bildirisi

dayanisma5Kadınların Dayağa Karşı Dayanışma Kampanyası, boşanma davası açan bir kadının aleyhine verdiği gerekçeli kararda, “Kadının sırtından sopa, karnından sıpa eksik olmamalı” diyen yargıç Mustafa Durmuş’a açtığımız dava ile başladı, dayağın meşrulaştınlmasına karşı yürüyüşle ve kadın şenliğiyle devam etti.

Kampanyanın şu ana kadarki döneminde yaşadığımız deneylerden ve tanıklıklardan edindiğimiz izlenimlerden, dayakla yüzyüze gelen kadınların acil olarak alabilecekleri bazı hukuksal önlemlerin bilinmesinin yararlı olduğunu tesbit ettik. Bugün dayak kendi başımızda olmayabilir ama yarın ne olacağı belli olmaz, yararı olur diye bu önlemleri aşağıda sıralıyoruz: Dövüldüğünüzde,

•    Hemen semtinizin bulunduğu yerdeki karakola gidin ve olayı anlatın. Eğer varsa olaya tanık olanların ad ve adreslerini de verin.

•    Karakolda TUTANAK tutturun. Dikkat edin söyledikleriniz aynen tutanağa geçsin. — Görevli polis memuru “daha etkili olur” gerekçesi ile bir dilekçe yazıp Cumhuriyet Savcılığı’na başvurmanızı söylerse, siz şikayetinizin orada tutanağa geçirilmesi konusunda ısrar edin.

ÇÜNKÜ, dayağı gece veya cumartesi, pazar veya herhangi bir tatil gününde yemiş olabilirsiniz ve o saatte nöbetçi savcıyı yerinde bulamayabilirsiniz. Sizin karakolda tutturacağınız tutanak daha sonra Cumhuriyet Savcılığına gönderilecektir.
Tutturduğunuz tutanağın tarih ve numarasını alın.
Karakol görevlisinin sizi ilgili hekime göndermesi için ısrar edin.
Hekime gidin, muayene olup günlük işlerinizden ne süre ile geri kalmanız gerektiğini tesbit eden raporu alın.

•      Hükümet tabibi bulunamazsa, en yakın hastaneye gidip oradan rapor alın ve kısa zamanda raporu hükümet tabibine tasdik ettirin.

•    Tüm bu işlemlerin ve uğraşınızın sonucunu almak istiyorsanız daha yapmanız gereken işler var:

•    Karakolun tutanak tarih numarası ve hekim raporu ile birlikte Cumhuriyet Savcılığına bir dilekçe yazıp, olanları anlatıp, kocanızın Türk Ceza Kanununun ilgili maddeleri gereğince cezalandırılmasını istediğinizi bildirin.

•    Vücudunuzda meydana gelen arızanın önem ölçüsüne göre, kocanız hakkında açılacak dava,
a)    Sizin yürütmenizle, izlemenizle,
b)    Sizin isteğinizden bağımsız olarak kamu davası niteliğinde yürüyecektir.

BU ARADA İSTERSENIZ BOŞANMA DAVASI DA AÇABİLIRSİNİZ.

Boşanma davası açtığınız takdirde, kocanızla aynı evde oturmak zorunda değilsiniz. İsterseniz başka yere gider, isterseniz kapının kilidini değiştirerek onun eve girmesini engelleyebilirsiniz.

Bu takdirde, eve zorla girmeye kalkarsa suç işlemiş olur.

Karakola mümkün olduğu kadar yalnız gitmemeye çalışın ama yalnız gitmek zorunda kalırsanız yukarıdaki önerileri mutlaka uygulayın.

Bütün bu önlemlerin kadınları dayaktan korumaya yetmeyeceğinin farkındayız.
Dayağa karşı mücadelede en önemli silahımız DAYANIŞMAMIZDIR.

Kadınların dayak yemesine karşı bir şeyler yapmak isteyen bütün kadınları dayağa karşı dayanışma kampanyasına katılmaya çağırıyoruz.

KADINLAR  DAYAĞA  KARŞI  DAYANIŞMA  KAMPANYASI

Yorumlara kapalıdır.