AKP’nin “Makbul Kadın” Dayatmasına Hayır!

photo_816054048480772Sosyalist Feminist Kolektif 2014 yaz kampında 2014-2015 döneminde sürdüreceği kampanya gündeminin ne olacağı üzerine bir tartışma yürütmüştük. Kampanya başlığı olarak da ‘Özgür Kadınlar – Özgür Mekanlar’, ‘Özgür Kent- Özgür Kadın’, ‘Aile, Ev, TOKİ, AKP, AVM Kıskacında Kadın’ önerileri ortaya atılmıştı. Kadınların kent çeperine itilmesi ve bunun kadınların hayatını ekonomi, ulaşım gibi etkenler yoluyla zorlaştırması konuşulmuştu. Kamp sonrası çıkardığımız Feminist Politika 24. sayının dosya konusunu da ‘Aile-AVM-AKP Kıskacında Kadınlar’ olarak belirlemiştik.

Kampta belirlediğimiz kampanya önerisi gerçekleşmedi. SFK’nın Kasım, Aralık ve Ocak aylarında yaptığı aktif tartışmaların ağırlıklı konusu ise AKP’nin muhafazakâr ve aile vurgulu politikaları oldu. O dönemlerde değiştirilen yönetmelikle, ilkokullarda kız öğrencilerin başlarını örterek derse girmelerinin serbest bırakılması da SFK’da muhafazakârlık ve dini muhafazakârlık tartışmalarını tetikleyen uygulamalardan birisiydi.

AKP iktidarının kadın politikaları her gün yeni bir icraatıyla ve söylemiyle gündemimizden düşmüyordu. AKP, biz kadınları ayrıştırarak ‘makbul/makbul olmayan’ şeklinde karşı karşıya getirmeye çalışıyor ve ‘makbul olmayan’ kadınların yaşam alanlarını günbegün daraltıyordu.  SFK olarak 21 Şubat 2015 tarihinde Karaköy Mimarlar Odası’nda “AKP’nin ‘Makbul Kadın’ Politikasına Karşı Feminist Forum” düzenledik.

Feminist Politika 26.sayı (Mayıs 2015) dosya konusu “AKP’nin ‘makbul kadın’ politikaları” olarak belirlendi. Mayıs ayında da ‘makbul kadınlık dayatması’ üzerinden iki haftalık mini  kampanya yürüttük.

“Makbul kadın’ dayatmasına hayır diyoruz” başlıklı, “7 haziran seçimlerinde emeğimizi, bedenimizi ve hayatlarımızı savunmak için AKP’ye hayır diyeceğiz” alt başlıklı bildirilerimizi hazırladık.
Kampanyaya, 10 Mayıs 2015 tarihine denk gelen Anneler Gününde bir sosyal medya eylemi ile başladık. Sosyal Medya görsellerimizi ‘makbul kadınlık dayatması’ üzerinden çeşitlendirdik. 15 Mayıs tarihinde sosyal medya eylemimizi tekrarladık.photo_815559828530194

16 Mayıs’ta Beşiktaş pazarı çıkışında stant kurduk. Standımızda, dosya konusu “AKP’nin makbul kadın politikası” olan dergimizi sattık, bildirilerimizi dağıttık. HDP 2. bölge milletvekili adayı feminist arkadaşımız Filiz Kerestecioğlu da standımızı ziyaret etti. (Sosyalist Feminist Kolektif’in “AKP’nin ”Makbul Kadın” Dayatmasına Hayır!” kampanyası için Beşiktaş’ta yaptığı eylemin videosu)

19 Mayıs’ta Kadıköy Salı pazarında bildiri dağıttık.

Mini kampanyamızın son eylemini Kadıköy Bahariye’de yaptık. Bildiri dağıttık. Standımıza uğrayan kadınların
‘Makbul kadın olmayacağız’ hatıra pankartıyla fotoğraflarını çektik. SFK ritim grubunun sokak konseriyle de mini kampanyamızı sonlandırdık.

Derleyen: Filiz Karakuş

Sosyal Medya Görselleri/ “Makbul Kadın” Dayatmasına Hayır!

Yorumlara kapalıdır.