Kampanya:AKP’nin ‘makbul kadın’ dayatmasına hayır!

photo_816054048480772Sosyalist Feminist Kolektif 2014 yaz kampında 2014-2015 döneminde sürdüreceği kampanya gündeminin ne olacağı üzerine bir tartışma yürütmüştü. Kampanya başlığı olarak da ‘Özgür kadınlar- Özgür mekanlar’ ‘Özgür Kent- Özgür Kadın’, ‘Aile, ev, TOKİ AKP, AVM kıskacında kadın’ önerileri ortaya atılmıştı. Kadınların kent çeperine itilmesi ve bunun kadınların hayatını ekonomik, ulaşım vs gibi etkenlerle zorlaştırması vs konuşulmuştu. Kamp sonrası çıkardığımız Feminist Politika 24.sayısının dosya konusunu da ‘Aile-AVM-AKP kıskacında kadınlar’ belirlemiştik.


Ancak kampta belirlediğimiz kampanya önerisi gerçekleşmedi. SFK’nın Kasım, Aralık ve Ocak aylarında yaptığı aktif tartışmaların ağırlıklı konusu ise AKP’nin muhafazakâr ve aile vurgulu politikaları oldu. O dönemlerde değiştirilen yönetmelikle, ilkokullarda kız öğrencilerin başlarını örterek derse girmelerinin serbest bırakılması da SFK’da muhafazakârlık ve dini muhafazakârlık tartışmalarını tetikleyen uygulamalardan biri oldu.

AKP iktidarının kadın politikaları her gün yeni bir icraatıyla ve söylemiyle gündemimizden düşmüyordu. AKP, biz kadınları ayrıştırarak ‘makbul’/’makbul olmayan’ olarak karşı karşıya getirmeye çalışıyor ve ‘makbul olmayan’ kadınların yaşam alanlarını gün ve gün daraltıyordu. 21 Şubat 2015 tarihinde SFK olarak Karaköy Mimarlar Odası’nda AKP’nin “Makbul Kadın” Politikasına Karşı Feminist Forum’ düzenledik.

Feminist Politika 26.sayı (mayıs 2015) dosya konusu “AKP’nin ‘makbul kadın’ politikaları” olarak belirlendi.

Sonrasında da Mayıs ayında ‘makbul kadınlık dayatması’ üzerinden iki haftalık mini bir kampanya yürüttük.

‘Makbul kadın’ dayatmasına hayır, diyoruz! başlıklı ‘7 haziran seçimlerinde emeğimizi, bedenimizi ve hayatlarımızı savunmak için AKP’ye hayır diyeceğiz!’ alt başlıklı bildirilerimizi hazırladık.
Kampanyaya 10 Mayıs 2015 tarihinde; Anneler gününde, bir sosyal medya eylemi ile başladık. Sosyal Medya görsellerimizi ‘makbul kadınlık dayatması’ üzerinden çeşitlendirdik. 15 Mayıs tarihinde sosyal medya eylemimizi tekrarladık.photo_815559828530194

16 Mayıs 2013 tarihinde Beşiktaş pazarı çıkışında stand kurduk. Standımızda dosya konusu “AKP’nin makbul kadın’ politikası” olan dergimizi sattık; bildirilerimizi dağıttık. HDP 2. bölge milletvekili adayı feminist arkadaşımız Filiz Kerestecioğlu da standımıza geldi. (Sosyalist Feminist Kolektif’in “AKP’nin ”Makbul Kadın” Dayatmasına Hayır!” kampanyası için Beşiktaş’ta yaptığı eylemin videosu)

19 Mayıs Salı günü, Kadıköy Salı pazarında bildiri dağıttık.

Mini kampanyamızın son eylemini Kadıköy Bahariye’de yaptık. Bildiri dağıttık. Standımıza uğrayan kadınların
‘Makbul kadın olmayacağız’ hatıra pankartıyla fotoğraflarını çektik. SFK ritim grubunun sokak konseriyle de mini kampanyamızı sonlandırdık.

Yorumlara kapalıdır.