Feminist Politika S.6 Dosya: Erkeklerden Alacaklıyız

fp_sayi_06DOSYA: Erkeklerden alacaklıyız!

Feminist Politika 6. sayı

‘Erkeklerden alacaklıyız!’ kampanyası, başlangıcı ve sonu olan bir tarihsel dilime işaret etmiyor. ‘Feminist açıdan sosyal politikaya nasıl yaklaşırız, feminist sosyal hak talepleri nasıl geliştirilebilir’ tartışmasını derinleştirerek güncel ve uzun vadeli feminist politikamıza ışık tutacak  Sosyalist Feminist Kolektif’in sözlerini biriktirdiği, bir anlamda SFK’nın bütün faaliyet dönemini kapsayan bir döneme işaret ediyor. SFK’nın diğer kampanyaları da güncel feminist politikanın derinleştirilmeye çalışıldığı kampanyalar oldu.

Kampanyanın başladığını ilan etmeden ve ilk eylemini örgütlemeden çıkarılan Feminist Politika 2010 Bahar 6. sayısının  dosya konusu ‘Erkeklerden Alacaklıyız’ olarak belirlendi.

Feminist Politika, altıncı sayının dosya konusunda kadınlara yönelik sosyal politikaları ele alıyor. ‘Erkeklerden  alacaklıyız’ adıyla dosya, hem bugün kadınların iş, aile, sağlık gibi hayatlarının birçok alanına nüfuz eden erkek egemen sosyal politikaları inceliyor ve hem de görünmeyen emeklerinin telafisini talep ediyor. Böylece günümüzde kadınların içinde bulundukları durumların tahlilinden hareketle feminist sosyal politika ve feminist talepler üretmeyi hedefliyor.

Dosya yazıları sosyal politikaların değdiği birçok alanı içeriyor. Yaşlı ve çocuk bakımı, annelik, bekar ve boşanmış kadınların hakları, güncel sağlık sisteminin kadınlara yönelik açmazları, çocuk doğurma ve anadil tartışmaları bağlamında Kürt kadınlarının sosyal hakları değinilen konulardan bazıları. Yazıların dışında, AKP’nin uygulamalarına ve aile ve iş yaşamını uyumlulaştırma politikalarına dair iki kutu bulunuyor.

DOSYA: Erkeklerden alacaklıyız!

Feminist sosyal hak taleplerinin mantığı üzerine… / Gülnur Acar Savran

Sosyal politikada kadının yeri / Azer Kılıç

Başka çıkış yok! (mu?) / Tuğba Özay Baki

Eşitlik vaadinin ardındaki yeni eşitsizlikler / Asena Günal

Her türlü eşitsizliği görmek adına… / Özlem Kaya

Çocuk bakımı ve annelik / Birgül, Özlem

Kadınlık yüklerimiz, duygusal açmazlarımız… / Sultan Atılgan

Huzurevinde çalışırken… / Hasbiye Günaçtı

Amerikan çıkmazı / Alev Özkazanç

Aile ve iş yaşamını uyumlulaştırma politikaları

Mayıs 2010

 

Yorumlara kapalıdır.