Erkeklerden Alacaklıyız/5 Ocak 2011

5 Ocak 2011 Tarihinde Galatasaray’da yapılan eylemde 3 ayrı kişi tarafından okunan basın metni ve aralarda birlikte atılan sloganlar:

1- “Ev işlerine harcadığımız zamanı geri istiyoruz”: Erkeklerden alacaklıyız. Erkeklerden alacaklarımızı tahsil edene kadar ev işi yapmayalım! Ev işleri erkek işi olsun. Yemek, çamaşır, ütü, bulaşık… erkekler saatlerce ev işi yapsın. Çocuklara babaları baksın. Sabahları onları okula hazırlasın, akşam yemeklerini hazır etsin, derslerinde yardımcı olsun. Hastalandıklarında işi bırakıp eve babaları koştursun. Erkekler, dert ortaklığı etmeyi, kendi çocuklarıyla, babalarıyla ilişkilerini düzenlemeyi öğrensinler.

Slogan:
“Erkekler evlere çocuk bakmaya” (üçer defa)
“Erkekler evlere ütü yapmaya”
“Erkekler evlere yemek yapmaya”

“ERKEKLERDEN ALACAKLIYIZ”
2- “Ev kadınlarına emeklilik hakkı istiyoruz”: Evli ya da değil birlikte yaşadığımız erkekler için harcadığımız emek karşılığında 50 yaşında emekli olmak istiyoruz. Ev kadınlarına emeklilik hakkı talep ediyoruz! Hem evde hem işte çalışıyoruz. Çifte mesai yapıyoruz. Erken emeklilik istiyoruz! Artık yeter dediğimizde ve boşanmaya kalktığımızda, kusur, iffet, ahlak vaazları dinlemeden koşulsuz nafaka istiyoruz! Kocanın ödemediği durumda nafakayı devlet ödesin.

Slogan:
“Hem evde hem işte çalışıyoruz, çifte mesai yapıyoruz, erken emeklilik istiyoruz” (üçer defa)
“Kusurlu/kusursuz, ahlaklı/ahlaksız, nafaka hakkımız”

“ERKEKLERDEN ALACAKLIYIZ”

 

3- Çalışmak istiyoruz ama esnek değil: Yüzyıllardır erkeklere öncelik tanıyorlar. İşe başvururken, çalışırken ve mesleki eğitimde pozitif ayrımcılık, “erkek işi” denilen işlerde kadın kotası istiyoruz. Güvenceli esnekliğe inanmıyoruz. Güvenceli esneklik, patronlara güvenceli kar bize daha fazla ev işi vaat ediyor. Torba yasa taslağında istihdamı arttırmak için, bizim için öngörülen ‘çağrı üzerine’, ‘evden’ ve ‘uzaktan’ çalışma’ şekilleri için kimi sosyal haklar tanınıyor gibi görünse de, bu çalışma biçimlerinin bizi uzun vadeli iş haklarımızdan mahrum edeceğini biliyoruz. Bu yasayla esnekliğin kural haline getirilmesine ve var olan cinsiyetçi istihdam politikalarının derinleştirilmesine itiraz ediyoruz!

Slogan:
“İstihdama evet, esnekliğe hayır” (üçer defa)
“İstihdama evet, düşük ücrete hayır”
“İstihdama evet, Torba Yasa’ya hayır”

“ERKEKLERDEN ALACAKLIYIZ”

 

Yorumlara kapalıdır.