Devletin görevi kadınların tamamını şiddetten korumaktır

BASIN ACIKLAMASI – 28 ARALIK 2011
DEVLETIN GOREVI BAZI NIKAHLI KADINLARI DEGIL
“HER KADINI” SIDDETTEN KORUMAKTIR!

Kadına karsı siddet yasa taslagındaki “yakın iliski içinde yasayanlar” kavramı Başbakanlık tarafından taslaktan çıkarılmıstır. Oysa imam nikahlı iliskilerden resmi nikah imkanı olmayan zorla erken evlendirilmis kız çocuklara; aynı çatı altında nikahsız yasayanlardan, birlikte oturmadıkları halde bir ilişki içinde olanlara kadar, Türkiye’de yaşayan milyonlarca kadın şiddet yaşamaktadır.

Başbakanlığın “yakın ilişki içinde yaşayanlar”  ifadesini yasa taslağından çıkarması, yukarıda sözü edilen kadınları iki, üç kat mağdur etme sonucunu doğuracaktır. Türkiye kadınları şiddetten korumadığı için AIHM tarafindan mahkum edilen dünyadaki ilk devlet olmustur. Buna rağmen Türkiye’de kadınların öldürülme oranı tüm dünyanın dehsetle izlediği bir hal almıştır. Biz 1996 yılından beri mücadelesini verdiğimiz bu yasa taslağının önerilerimizle biraz daha geliştirilmesini beklerken, Basbakanlık’tan eldeki taslağı bile daraltan bir müdahalenin gelmis olması vahimdir.

Biz ev içi dahil her türlü siddeti yasayan kadınları yıllardır destekleyen kadın örgütleri olarak, yılların deneyimine dayanarak, yasa taslağının bu haliyle siddeti önlemede son derece yetersiz olacağını Bakanlığa defalarca yazılı ve sözlü olarak bildirdik. Bu konuda bir çok kez yüz yüze toplantı yaptık. Taslakta, kadın örgütlerinin içinde olduğu etkin bir izleme ve denetleme mekanizmasının olmaması büyük bir eksikliktir. Bunun yerine tasarı, kadınların ve varsa çocuklarının Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğuüne bağlı denetimli serbestlik bürolarında, suclular ve hatta tekrar tekrar suc isleyenler ya da özel tehlikeli suc isleyenlerle aynı yerde bulunmaları sonucunu doğuracak bir mekanizma kurmayı öngörmektedir. Bu da kadınları ve cocuklarını saldırganlarla karsı karsıya getirecek ve yepyeni mağduriyetlere neden olacaktır. Aynı sekilde, Istanbul Sözlesmesi’nde kadına karsı siddet vakalarında yargının hicbir asamasında “uzlasma ve arabuluculuk” girisiminde bulunulmaması gerektiği acıkca belirtilmis olmasına rağmen, taslakta aile ici siddet vakalarına özgü özel dinamikler göz ardı edilerek ısrarla bu yasağa yer verilmemektedir.

Tüm dünyada kadına karsı siddet konusunda calısan kadın örgütlerinin 1970’lerden beri edindiği deneyimlere göre, kadına karsı siddet vakalarinda kadına destek, ancak bunu yasayan kadının her adımda arzusu ve birlikte alınacak kararlarla sürdürülecek olursa etkili olmaktadır. Bunun tersi, kadının ve çocuklarının yasamını ciddi oranda tehlikeye atmaktadır. Psikiyatrist, psikolog, avukat gibi özel çalısan bazı mesleklere ve kadın danısma merkezleri gibi tüm kadın örgütlerine bildirim yükümlülüğünün getirilmesi son derece tehlikelidir. Bu konu, kadınları tüm yasal hakları ve prosedürler konusunda bilgilendirilme niteliğiyle sınırlı olmalıdır.
Siddete Son Platformu’nu olusturan kadın örgütleri olarak 27 Aralık 2011 günü Bakanlıkta yaptığımız toplantida, tasarıdan Basbakanlık tarafından “yakın iliski icinde yasayanlar” ifadesinin cıkartıldığı bilgisi bize aktarılmadı. Biz bunu maalesef toplantı sonrasında basından öğrendik. Bu durum, Bakanlık ile kadın örgütleri arasındaki iliskinin seffaf bir bicimde yürümediğinin somut bir göstergesidir. Aynı şekilde, kadın örgütleri olarak kadına yönelik siddet konusunda medyaya sansür niteliği taşıyan hicbir düzenlemenin bu yasada yer almaması gerektigini defalarca dile getirmis olduğumuz halde, Basbakanlığa verilen taslağın bu sekilde değistirildiğini yine 27 Aralik günkü toplantıdan sonra basından öğrendik.

Bizler Basbakanlığı, Bakanlar Kurulu’nu ve kadından sorumlu olması gereken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı, kadınları siddetten korumak üzere kadın örgütlerinin on yıllara dayanan deneyimlerini ciddiye almaya ve islevsel, etkin ve amacına uygun bir yasa cıkarmaya, kısacası GOREVE CAGIRIYORUZ! Kadin örgütleri olarak hazırladığımız taslaktaki her bir önerimizin yasamsal önemde olduğunu bir kez daha hatırlatıyor ve taslağımızın mevcut haliyle, bir an önce yasalasmasını ısrarla talep ediyoruz.

SIDDETE SON PLATFORMU

Yorumlara kapalıdır.