Öldüren “Sevgi” İstemiyoruz!/İstanbul Feminist Kolektif

İstanbul Feminist Kolektif, 14 Şubat’ta sevgililer günü kutlanırken kadın katlinin sürdüğünü hatırlattı; savcılıklara tehdit edildikleri için suç duyurusunda bulunan kadınlarla yüz yüze görüşmeleri ve bu kadınları acilen aile mahkemelerine yönlendirmeleri çağrısında bulundu.

“Bugün sevgililer günü, oysa erkeklerin ‘sevgisi’ yani sevgi addettikleri baskı, yasaklama, kıskançlık, sahiplenmesi yüzünden günde en az üç kadın öldürülüyor.”
İstanbul Feminist Kolektif üyesi kadınlar, “14 Şubat’ta sevgililer günü kutlanırken erkeklerin sevgisi kadınları öldürüyor” diyerek kadın cinayetlerine karşı önlem alınmasını istedi; savcılıkların tehdit edildikleri için suç duyurusunda bulunan kadınları, 4320 Sayılı Yasa’nın uygulanması talebiyle acilen Aile Mahkemelerine yönlendirmesi gerektiğini vurguladı.

“Savcılıklar kadınları katilleriyle baş başa bırakıyor”

Türkiye’de her gün en az üç kadının öldürüldüğünü, son on yılda beş binden fazla kadın cinayeti işlendiğini hatırlatan kadınlar, bu kadınların önemli bir bölümünün katil zanlıları hakkında suç duyurusunda bulundukları halde ölümden kurtulamadığına dikkat çektiler.
Kadınların ölümünden katil zanlıları kadar görevini yapmayan ve kadınları katilleriyle baş başa bırakan savcılıkların da sorumlu sayılacağını vurgulayan kadınlar, Ankara’da Ayşe Paşalı ve Nejla Yıldız’ın, İstanbul’da Arzu Yıldırım’ın ölümünü bu duruma örnek gösterdiler.
“Ümraniye Savcısı hakkında suç duyurusunda bulunacağız”

Erkek şiddetiyle ilgili suç duyurularının diğer başvurularla eş değerde tutulamayacağını vurgulayan kadınlar, savcıların suç duyurusunda bulunan kadınlarla derhal yüz yüze görüşmeler yapması ve bu kadınları en kısa sürede Aile Mahkemesine yönlendirmesi gerektiğini vurguladılar.

İstanbul Feminist Kolektif üyesi kadınlar, İstanbul’da Arzu Yıldırım’ın ölümünden Yıldırım’ı aile mahkemesine yönlendirmek yerine katil zanlısı Metin Çilingir’in ifadesinin alınması talimatı yazarak karakola yollayan Ümraniye Savcılığının da sorumluluğu bulunduğunu belirterek, 18 Şubat’ta Ümraniye Savcısı hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını da açıkladılar.

“Hükümet, yargı, savcılıklar görev başına”

Kadınların geçtiğimiz yıl 14 Şubat’ta başlattığı “Kadın Cinayetlerine Karşı İsyandayız” kampanyasının birinci yılını tamamladığını belirten kadınlar, bir yıldır ısrarla dile getirdikleri halde, kadın cinayetlerinin önüne geçmek için tek bir somut adım dahi atılmadığını vurguladı:
“Sığınaklar hala yetersizin de altında. Kadın katillerine haksız tahrik indirimi uygulanmaya devam ediliyor, yeni yasal düzenlemeler, özel önlemler yok! Var olan yasalar dahi uygulanmıyor! Ve savcılıklar koruma talep eden kadınları dahi koruyamıyor! Bu bir yıl içinde atılan tek bir adım yok. Hükümetin böyle bir gündemi dahi yok! Acilen önlem alınmasını, adım atılmasını, hükümetin, yargının, savcılıkların görevini yapmasını bekliyoruz.”

İstanbul Feminist Kolektif / 14.02.2011

Yorumlara kapalıdır.