Erkeklerin Sevgisi Her Gün Üç Kadını Öldürüyor!/İstanbul Feminist Kolektif

14subat2010İstanbul Feminist Kolektif Basın Açıklaması
14 Şubat 2010 / Taksim-Galatasaray

Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü. Bugün dünyanın her yerinde erkekler, ellerinde başta kırmızı güller ve daha birçok hediye ile sevgilileri olan kadınlara, onları ne kadar çok sevdiklerini anlatacaklar.

Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü. Bugün erkekler kadınlara abartıyla yüklü kur yapacaklar, onlara “hayatım, iyi ki varsın, sensiz yaşayamam” diyecekler. “Seni o kadar seviyorum ki, bu sevgi için her şeyi yaparım” diyecekler.

Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü. Gazetelerin üçüncü sayfalarına bakın, göreceksiniz. Bugün Türkiye’de sevgilisinin elinden çiçek alacak ya da almayacak kadınlardan en az üçü, erkeklerin “sevgisi” yüzünden öldürülecek.

Kadınların katili erkeklerdir
Kadınlar, Türkiye’de her gün en az üç kadının, kendisini seven erkek tarafından katledildiğini biliyor musunuz?

Türkiye’de bir yılda binin üzerinde kadın, sevgilisi ve kocası tarafından katlediliyor. Telefona gelen bir mesaj, başka bir erkekle sohbet etmek, kocadan boşanmayı istemek, boşanmış olmak, sevgiliden ayrılmak, etek boyu, cilveli konuşmak, yemeğin tuzu, ya da kapıyı geç açmak gibi gerekçeler erkeklerin kadınları öldürmesine yetiyor. Aynı gerekçeler, kadın düşmanı yasalarca da kabul ediliyor ve bu yasalar katil erkekler için tahrik indirimi uyguluyor.
Kadınları döven, taciz eden, tecavüz eden, öldüren erkekler sanıldığının aksine tanımadığımız yabancı erkeklerden daha çok, evlerimizde birlikte yaşadığımız, bizi sevdiğini söyleyen erkekler.

Biz feministler “kadın cinayetleri politiktir” diyoruz. Çünkü erkekler “sevdikleri” kadınları denetlemek için,  kadınların üzerinde tahakkümlerini kurmak için kadınları eve kapatıyor, tehdit ediyor, dövüyor, yalnızlaştırıyor, bu baskılarla sonuç alamayınca kadınları öldürüyor.
Kadınların katledilmesine erkeklerden yana kararlar alan yargı, katil erkeklere tahrik indirimi uygulayarak, kadın katliamlarının engelleyecek kanun ve kararları uygulamıyor.

Ama biz feministler, erkeklerin işlemiş oldukları kadın cinayetlerine ilişkin devletin sonsuz hoşgörüsünü, hukukun kadın katili erkeklere gösterdiği desteği görüyoruz ve buradan bir kez daha söylüyoruz: kadınlar yalnız değildir. Biz feministler, bugüne kadar yürüttüğümüz kadın cinayetlerinde haksiz tahrik indirimi uygulanmasına karşı mücadelemizi bundan sonra da sürdüreceğiz.

Kadınların hayatlarının değersizleştirilmesine, kadınların, erkeklerin saldırılarına her zaman maruz kalabileceğini biliyoruz.
Şiddetinizle barışmayacağız. Erkek şiddetine karşı susmayacağız, sesimizi birlikte yükselteceğiz. Erkek şiddetine karşı kurtuluşumuzun olan kadın dayanışmamızı yükselteceğiz.

Yaşasın kadınların dayanışması
Bağır herkes duysun erkek şiddeti son bulsun
Kadın cinayetleri politiktir

Yorumlara kapalıdır.