Dosya: Medya Kadın Cinayetlerine Nasıl Yaklaşıyor?

Erkeklerin Sevgisi Her Gün 3 Kadını Öldürüyor.
Kadın cinayetleri son yedi yılda %1400 arttı.
Katiller uzakta değil, hanemizde!


Durdurmak için bir eylem planı yok! Hatta Yasamanın, Yürütmenin böyle bir gündemi dahi yok!
Yargıda katillere haksız tahrik indirimi uygulanıyor.
Ve Medya bu cinayetleri 3. sayfalarında, katillerin dilinden aktarıyor!
Medya ya da Türkiye Erkek Medyası kadın cinayetlerini katillerin dilinden, katillerin öne sürdüğü iddiaları manşete alarak haberleştiriyor:

– Katillerin “çıldırma” anlarına, “çıldırma” hallerine tanıklık ve ortaklık ediyor.
– Haberlerde kendi mahkemelerini kuruyor, kadınları, eylemlerini yargılayan bir dil kullanıyor, habere katillere “haksız tahrik” bahanesi olacak yanlı-yanlış detaylar katıyor.
– Kadın cinayeti haberlerini magazinleştirebiliyor hatta yer yer haberlere pornografik bir dil ve görsellik eşlik ediyor.

Kadın cinayetlerinden katillerden yana “haksız tahrik” bahaneleri üreten, haber kaynağı olarak katillerden beslenen ve böylece katillere ortaklık eden medya da sorumlu!

Bu kampanya ile medyanın:
– Kadın cinayetlerini “3. sayfa haberi” bakışıyla değil politik cinayetler olarak algılamasını,
– Haber kaynağı olarak erkekleri tercih etme alışkanlığını en azından kadın cinayetleri haberlerinde terk etmesini,
– Haberlerde kullanılan erkek egemen ve erkeklerden yana dil ve görsellikten uzak durmasını,
– Kadın cinayeti haberlerinin kadın muhabir, editörler tarafından yapılmasını da hedefliyor, bu hedefle:
– Kadın medya mensuplarının kampanyamıza katkıda bulunmasını diliyor,
– Tüm medya mensuplarının de bu kampanya vesilesiyle sorumluluklarını yerine getirmesini bekliyoruz.

Medyadan Kadın Cinayetleri Haberleri:

1- “Boşanmak isteyen karısını pastanede öldürdü

İstanbul, Beylikdüzü’nde, 41 yaşındaki Vedat Türkoğlu, boşanma davası açan 36 yaşındaki eşi Ayşe Türkoğlu’nu kahvaltı almak için girdiği pastanede kurşunlayarak öldürdü. İddiaya göre, çalıştığı işyerinden çıkarılan 3 çocuk babası Vedat Türkoğlu, eşi Ayşe Türkoğlu’nu, Yakuplu, Hasırcılar Alişveriş Merkezi önünde bekledi. Saat 06.30 sıralarında alışveriş merkezinin altındaki pastaneye giren eşine tabanca ile ateş etti. Kafasına ve vücuduna üç kurşun isabet eden Ayşe Türkoğlu, öldüğünü belirledi… Gözaltına alınan Vedat Türkoğlu poliste verdiği ilk ifadesinde, 20 gün önce çocuklarını görmek için eşi Ayşe Türkoğlu’nun evine gittiğini ve evden çıkan bir kişiyi gördüğünü, cinayeti bu yüzden işlediğini söyledi. “

2- “İnfaz göz göre göre geldi”

Anne ile kızı huzursuzdu. Genç kızın ayrıldığı erkek arkadaşı Gazi Baltacı evlerine, işyerlerine gelip olay çıkarıyor, ölümle tehdit ediyordu Savcılığa başvurup “Öldürüleceğiz” dediler. Ama bu adım bile kurtaramadı onları. Baltacı, anne Nejla Yıldız’ı sokak ortasında bıçaklayarak öldürdü.

3- “Nilüfer’i seviyordum, kocasını öldürecektim”

Adana’da bir pavyonda şoför olarak çalışan 28 yaşındaki Mustafa İzgümengep, kendisini işten çıkartan ve aynı zamanda akrabası olan müdürünün evini bastı. Tüfekle ateş açan İzgümengep müdürün eşi Nilüfer Sevil Gökmen’i öldürdü, müdürü yaraladı. “Nilüfer’i çok seviyordum. Ona şoförlük öğrettim. Onu sevdiğimi kocası öğrenince beni işten attı. Aşkımıza engel oldu. Ben de onu ortadan kaldırmak için silah aldım. Amacım Necmi’yi öldürmekti. Nilüfer silahın namlusunu tuttu. Nilüfer’i istemeyerek vurdum.”

4- “Günde 2 kez banyo alan eşini öldürdü”

Antalya’da eşi 45 yaşındaki Zübeyde Dinç’i, boğazını sustalı bıçakla keserek öldürdü 47 yaşındaki Hasan Dinç, eşini bir gün içinde 2 kez banyo yaptığı için öldürdüğünü söyledi. Dinç, eşinin, “Evet seni aldatıyorum. Başkalarıyla birlikte oldum geldim ve gusül abdesti aldım, var mı diyeceğin” sözü üzerine çılgına döndüğünü belirtti.
Hasan Dinç, geçen pazar günü öğle saatlerinde eve geldi. Bir aydır işşiz olan Hasan Dinç, evinin banyosuna soktuğu eşi Zübeyde Dinç’in boğazını sustalı bıçakla kesti. 4 yaşındaki oglu Yasin’i baldızının evine götürdü. Baldızına “Zübeyde’nin işini bitirdim, sırada daha iki kişi var” diyen Hasan Dinç, yakalanarak tutuklandı.

5-  Aydın’ın Didim ilçesinde bir kişi, internet kafede gördüğü karısını göğsünden bıçakladı.

6- “3 ay sonra eve dönen eşini öldürdü”

İşçi emeklisi Murat Kurul’un lösemi hastası olduğu ve Emine Kurul’un bir süre önce bir başka erkekle birlikte olmak için evi terk ettiği öğrenildi. Üç ay ayrı yaşayan çiftin iki gün önce barıştığı ve yeniden bir araya geldiği bildirildi. Lösemi hastası işçi emeklisi kendisini terk edip sonra da geri dönen eşini oldurdu. Antalya’da lösemi hastası bir kişi üç aydır ayrı yaşayıp iki gün önce yeniden bir araya geldiği eşini av tüfeği ile öldürdü.

7- “Arkadaşlık teklifini reddetti öldürüldü”

Üniversiteli İrem Can, arkadaşlık teklifini reddettiği Ali T. tarafından sokak ortasında kurşunlandı.
Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi 3. sınıf öğrencisi İrem Can, önceki gün dışarı çıktı. Sevgili olmak için uzun süredir genç kızı rahatsız eden Ali T. de, İrem’i takip etmeye başladı. İrem Can, Basınevleri Parkı’na gelince Ali T. genç kızı zorla otomobile bindirmek istedi. Direnen İrem parka kaçtı. Bunun üzerine Ali T. de peşinden koşup genç kızı ensesinden vurdu. Talihsiz İrem olay yerinde hayatını kaybetti. Mahallesinde alkol ve uyuşturucu bağımlısı olarak tanınan, olayın ardından kayıplara karışan Ali T’nin bir arkadaşını arayarak ‘Kafam güzel. Otobanda uyuşturucu alıyorum’ dediği öğrenildi.

(11.11.2010)

Yorumlara kapalıdır.