Parklarda Kadın Forumlarının Gündemi Tacizdi

kadinforumuMaçka ve Abbasağa parkları ile eş zamanlı olarak Kadıköylü kadınlar da Yoğurtçu Parkı’nda tacize karşı bir forum düzenlediler. Gündem gözaltında taciz, genel olarak kadınların uğradıkları taciz ve tacize karşı alınacak önlemler oldu. 

İşte forumda konuşulanlardan notlar ve kadınların tacize karşı eylem takvimi:

* Uzun süredir kadınların gündeminde olan polis tacizine karşı 6 Temmuz Cumartesi günü saat 17:00’de Galatasaray’dan Taksim Meydanı’na kadınların örgütlediği bir yürüyüş yapılacak. Ayrıca gözaltında polis şiddetine dair bir açıklama da yürüyüş sonrasında okunacak. Gözaltında polis tacizini ve şiddeti teşhir etmek, gerekli bilgileri ve deneyimleri paylaşmak amacıyla bir blog kuruluyor (direnistepolistacizinehayir.tumblr.com).

* Her gün 18.30- 22.00 saatleri arasında Yoğurtçu Parkı’nda kadınlar için bir masa açacak. Bu masa hem Kadıköy’deki kadınlar arasında iletişimi sağlamak hem de cinsel taciz konusunda bilgilendirme ve müdahale merkezi olarak kullanılacak.

* Takvim gazetesini protesto etmek için ATV binasının önünde yapılacak eylemlere destek verilecek. Hatırlanacağı gibi Takvim Gazetesi geçen Pazar günü bir erkeğin sevgilisini sokakta dövdüğü haberini “Nakavt” başlığıyla vermişti. Bu haberi Ankara’da protesto eden kadınlar bir de gazete bürosunun önünde polis şiddetine maruz kalmıştı.

* Yoğurtçu Parkı’ndaki bir sonraki kadın forumunu yine ‘taciz’ gündemli yapılacak. 10 Temmuz Çarşamba saat 19.00’da Yoğurtçu Parkı’nda forum alanı ile basket sahasının arasında yaşanan tacizlere karşı ne yapılabileceğimizi konuşacağız. Öncesinde ise bir atölye yapılacak. 8 Temmuz Pazartesi 18.30’da Sosyal Dayanışma ve İletişim Derneği’nde (SODİD) ise yine taciz konusunu konuşmak amacıyla Polis (Police) adlı film gösterilecek ve ardından tartışma yapılacak.

* Mısır’da yaşananlar da kadınların gündemindeydi. Parkı ziyaret eden Mısırlı bir katılımcı (Zeynep) kadınların alandan ve siyasetten uzaklaşması için devletin tacizi nasıl sistematik bir yöntem olarak kullandığını aktardı. Söz konusu tacizin ifşa edilmesinin önemi tekrarlandı.

Not: 8 Temmuz Pazartesi 18.30’da tcizle ilgili film gösteriminin yapılacağı Sosyal Dayanışma ve İletişim Derneği’nin (SODİD) adresi: Osmanağa Mah. Kırtasiyeci sok No:15 Kat: 2 Kadıköy (ÖDP’nin alt katı). İrtibat tel: 05324943071

Yorumlara kapalıdır.