İzmir’de Feminist Buluşma

Tansunur Şengül

Bu yılki Baki Koşar Nefret Suçları ile Mücadele Haftası’nda Homofobi ve transfobi karşıtı kadınlar olarak örgütlenen Siyah Üçgen’in feminist örgütlerle birlikte organize ettiği Feminist Buluşma’yı geçtiğimiz cumartesi günü gerçekleştirdik.

Feminist Buluşma’nın gündemini ”taciz” olarak belirledik.Evde, iş yerinde ve sokakta olmak üzere yaşamın her alanında öncelikli olarak kadınların maruz bırakıldıkları eril taciz, kadınları tüm sınıfsal ve farklı kimlik kotlarında ortak kesen olarak karşımıza çıkıyor. Farklı yönelimlere sahip olan kadınlar göz önünde bulundurulduğunda yaşanan tacizler de çeşitlilik gösteriyor. Tacize karşı birlikte politik söz üretirken, kadınların birbirleriyle kurdukları ilişkilerin de eril söylemin hayatlarımızdaki bir diğer yansıması olmamasına dikkat ederek bu konuyu hep birlikte daha kapsamlı tartışmak istedik.

Feminist Buluşma’nın örgütleyicileri arasında Siyah Üçgen’li Kadınlar,Sosyalist Feminist Kolektif,Amargi,Bağımsız Kadın İnsiyatifi yer aldı. Katılıcımlar arasında ise bu örgütlerden kadınlar ve bağımsız olarak katılan toplam 46 kadın vardı.

Sabah 10’da kahvaltıyla başladık. Kahvaltıdan sonra daha önceden belirlediğimiz tacizle ilgili sekiz örnek vakayı sekiz ayrı atölye grubu oluşturarak tartıştık. Atölye çalışmalarımızdan sonra sonuçlarımızı sunduk onun üzerinden sorular çıkardık. Soruları en son geniş kapsamlı bir tartışma ortamında tartıştık. Buluşmanın çıkışında Baki Koşar Nefret Suçları ile Mücadele Haftası kapsamındaki eyleme katıldık.

Yorumlara kapalıdır.