Londra 2012 Olimpiyatlarına Suudi Arabistanlı Kadınların Katılımı İçin İmzala!

İnsan Hakları İzleme Örgütü arastırmacısı Christoph Wilcke Suudi Arabistanlı kadınların 2012 Londra Olimpiyatlarına gönderilmemesi ile ilgili bir rapor yayınlamıştır. 

Bir din adamının olimpiyat oyunlarında kadınların giydiği kıyafetlerin islama aykırı olduğunu ayrıca bakire kadınların bazı sporlar karşısında sağlıklarını yitirebileceklerini (özellikle atlamalı sporlarda) söylemesi üzerine Suudi Arabistanlı kadın sporcuların olimpiyatlara katılımına izin verilmemistir. Wilcke kadınlara yapılan bu ayrımcılığın kabul edilemez olduğunun da altını çizmiştir.

İngiltere halkı Suudi Arabistanlı kadınların 2012 Londra olimpiyatlarına katılmasının sağlanması içinaşağıdaki metinle bir imza kampanyası başlatmıştır.

“Sorumlu departmana:

Olimpiyatın bir maddesi der ki:

“Spor bir insan hakkıdır. Her bireyin herhangi bir ayrım yapılmaksızın spor uygulama imkanı olmalıdır … Herhangi bir bir ülkeye, ırka, din, siyaset ya da cinsiyete göre ayrımcılık yapılamaz.

İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından yazılan raporda Suudi Arabistan’da kadınlara kendi Olimpiyat takımlarıyla katılmalari için izin verilmediği yazmaktadır.

İngiltere halkı Suudi Arabistan kadın olimpiyat takımının Londra 2012 Olimpiyatlarına katilmasina saglamak icin imza kampanyasi baslatmistir.

Lutfen bu imza metnini imzalayın.
Saygılar”

Suudi Arabistan kadın olimpiyat takımının olimpiyatlara katılmasına destek olmak için aşağıdaki linkten bir imza da siz verin;

http://epetitions.direct.gov.uk/petitions/30770

Yorumlara kapalıdır.