Bırakın Evi Bok Götürsün!

birakin-eviKanada’da yaşayan Jessica Stilwell adlı kadın 1 Ekim 2012 tarihinde ev işi yapmayı bıraktı! Türkiye basını ise bu haberi, “ev işlerini yapmayı bıraktı, internet fenomeni oldu” başlığıyla verdi. Haberin sunulma şekli, “ev işlerini kadınlar yapar” diye bas bas bağırıyordu. Ve bir kadının ev işlerini yapmayı bırakması tüm kadınların “rüyası” olduğu için Kanada’da yaşayan kadın, kadınların fenomeni olmuştu. Habertürk gazetesinin web sayfasında haberin seçilmiş anahtar kelimeleri şunlar: “temizlik, internet, fenomen, çöp ev”. Anahtar kelimeler bile olaya nasıl yaklaşıldığını gösteriyor. “Temizlik yapmayı bırakan kadının evi çöp eve döndü” büyük haber!
Ev içi emeği kadının “doğuştan gelen görevi” olarak kurumsallaştıran erkek egemen sistem, kadının ev içi emeğini ücretsizleştirerek “gönüllü” hale getirmiştir. Bunu da ‘iyi bir eş ve anne olmanın’ koşullarından biri olarak kemikleştirerek yapar. Bir kadın, ev içinde yapılacak tüm işleri yapmalıdır. Bunun ücretli karşılığı yoktur. Bu onun zaten en temel görevidir!

Sadece internet fenomeni olmak istemiyoruz çocuklar!

Peki bir kadın ev içi emeğini sunmayı reddettiğinde ne olur? Öldürülmeye kadar gidebilen fiziksel ya da psikolojik şiddetle karşı karşıya kalması başka bir yazının konusu. Bir kadın “en hakiki görevini” bırakıp, bunu da sosyal medyada paylaştığında ne olur? Öğrendik ki, internet fenomeni olur ve bir hafta içinde hikayesi unutulur. Jessica Stilwell, eylemini “çalışan bir kadın” olarak başlatıyor; Türkiye medyasında ise sadece “ev kadını”na dönüşüyor.

Eylemini internetteki bloğunda paylaşan Jessica, grev zamanı uzadıkça ev ahalisinin birbirine girmeye başladığını, kaosun hakimiyetini aktarıyor. İşte tam da bunu söylüyoruz! Nasıl ki, fabrikada çalışan işçiler greve gittiklerinde “iş” duruyorsa; kadınlar da “iş” olarak tanınmayan ev içi emeklerini sunmayı bıraktıklarında fabrikalar duracaktır. Kafanız karışmasın; fabrikalarla ev işleri ne alaka demeyesiniz. Fabrikada/istihdam alanında çalışan erkeklerin emeklerinin yeniden üretimi, kadınların ev içi emeğine bağlıdır. Kadınlar ev işlerini yapmayı bıraktıklarında, işçinin iki seçeneği vardır. Ya ev içi işleri ve bakım emeğini dışarıdan satın alır, ki dikkat ederseniz piyasa ev içi iş olarak geçen hizmet ve ürünleri çok pahalıya sunar (yemek, çamaşır yıkama hiz., ütü, bakıcı ücr. vs.) ya da bu işleri kendisi yapmak zorunda kalır. Her iki koşulda da istihdam alanındaki emeğini kesintisiz sürdürmesi mümkün olmaz.

Kadınların ev içi emeği görünür kılma çabası grevle güçlendirilmelidir. Kadınlar örgütlü bir şekilde greve gittiklerinde, ev içi emeğin “iş” olarak görülmesini pekâlâ sağlayabilirler.

http://www.haberturk.com/yasam/haber/788291-evde-temizlik-yapmadi-internet-fenomeni-oldu

Yorumlara kapalıdır.