Erkek Şiddetine Karşı Mor Nokta…

3. Yargı paketi

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, yargıyı hızlandırma projesi kapsamında 3. Yargı paketini açıkladı. Paketten kadınlar için çıkanlar şöyle: Çocuk gelinlerin doğumuna giren ya da kocasından şiddet gören kadınları tedavi eden doktorlar suçu polise bildirmezlerse haklarında dava açılmayacak.

Kadına yönelik şiddeti de içeren üst sınırı 3 yıl olan suçlarda tutuklama yerine adli kontrol kararı verilebiliyordu. Bu sınır 5 yıla yükseltilecek.

TMMOB’li kadınlardan yönetim kurulu adayına tepki

MMO Bursa Şubesi yönetim kurulu adayı Hayri Özturan’ın ekonomik olarak zorlaşan hayatta kadınların tek başına mücadele etmesindense, bir ailenin içinde korunmasının daha makul olduğu, bu yüzden dul kadınların erkeklerin ikinci eşleri olarak koruma altına girmeleri gerektiğini söylediği açıklamasına TMMOB’li kadınlardan tepki gecikmedi. Kadınlar Özturan’a şöyle seslendi: “ Hakkınız olduğunu iddia ettiğiniz çok eşlilik talebi tüm kadınlara, MMO Bursa Şube Başkanlığı’na olan adaylığınız ise mühendis kadınlara ve TMMOB çatısı altındaki kadınların örgütlü mücadelesine yapılmış bir saldırı ve hakarettir. TMMOB üyesi tüm kadınlara yaptığınız hakareti derhal sonlandırın ve adaylığınızı geri çekin.”

ABD’de Tecavüz Yasası Değişikliği

ABD’de değişen tecavüz yasası, kişiyi anal ya da oral sekse zorlamayı, saldırı sırasında farklı nesneler kullanmayı, zihinsel/fiziksel nedenlerle rıza gösteremez kabul edilen kişilerin yanı sıra, alkol veya uyuşturucunun etkisi nedeniyle saldırıya karşı koyamayan şahısların da maruz kaldığı muameleyi tecavüz kapsamına aldı. Aynı zamanda tecavüz cinsiyet bağlamından çıkarılarak, kadınların da tecavüz edebileceği kabulü yasaya girdi.

Tecavüz ilanına kadınlar tepki gösterdi!

ABD’nin Pennsylvania Eyaleti’ndeki billboardlarda yer alan tecavüz ilanı kadınları kızdırdı. İlanda tecavüze uğramış bir kadının bacakları eşliğinde, alkollü kadınların yanlış kararlar verip tanımadığı insanların evine gidebileceği, bu durumun onların tecavüze maruz kalmalarını kolaylaştıracağı ve bu sebepten güvende tutulmaları gerektiği belirtiliyor. Kampanya her ne kadar kadınları korumayı amaçlar gibi görünse de kullanılan görselin kadınları tecavüzden korumayı mı yoksa erkekleri tecavüze teşvik etmeyi mi amaçladığı anlaşılamıyor.

Sema Maraşlı’dan İnciler

Çeşitli kitapları bulunan ve davranış bilimleri uzmanı olarak tanıtılan Sema Maraşlı, kadın düşmanı açıklamalarını sürdürüyor. TV dizilerinin akıllı ve irade sahibi kadın temsilleriyle kadınları ‘erkekleştirdiğini’ ve erkekleşmenin evliliklerdeki sorunların en önemli etkeni olduğunu belirten Maraşlı, son olarak erkeklerin psikolojik olarak hadım edildiğini ve kadın cinayeti işlemiş erkeklerin kadınlar tarafından azmettirilmiş olabileceğini kaydetti. Bu sözleriyle erkekleri kandırılmış mağdurlar olarak çizen Maraşlı, cinayete varan erkek şiddeti tehdidi altında yaşayan tüm kadınları sözleriyle kızdırdı ve erkek şiddetine karşı çıkarılacak yasalara getirmeye çalıştığı perspektifle ne yapmaya çalıştığı anlaşılamadı….

Çanakkale Koruma Kurulu’nda ‘cinsel taciz’ ve ‘mobbing’

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Çanakkale Koruma Kurulu’nda, ‘cinsel taciz’ ve ‘mobbing’ gerekçesiyle dava açan kadın personele Edirne’ye görevlendirme çıktı. Kültür – Sanat Sendikası, olayla ilgili yaptığı açıklamada kadın personelin yaşadığı cinsel taciz öncesinde üç yıl boyunca psikolojik tacize (mobbing) maruz kaldığını, amirinin kışkırtmaları sonucunda aynı iş yerinde geçici işçi olarak çalışan erkek mesai arkadaşından işyerinde dayak yediğini ve hakkında taciz iddiaları çıkan amirin tayininin çıkmasına rağmen, 2,5 aydır tayinin gerçekleşmediğini belirten sendika, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’a ve tüm yetkililere şu soruyu yöneltti: Cinsel tacize ve şiddete karşı sessiz kalmamak suç mudur?

Fatma Şahin hakkında suç duyurusu!

Gündem Çocuk Derneği, 8 aylık hamile olduğu hastanede anlaşılan 11 yaşındaki Z.Ç. için Mudurnu Savcılığı’na gönderilmek üzere Ankara Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu ve adliye önünde bir basın açıklaması yaptı. Z.Ç.’nin hem eğitim hakkından, hem de özgürlüğünden mahrum bırakıldığının, rızası dışında alıkonulduğunun, evlendirildiği kişi tarafından cinsel istismara uğradığının ifade edildiği açıklamada bu durumdan kendi ailesinden, evlendirildiği kişiye; dini nikahı kıyan kişiden, başvurduğu hastane personeline; mahalle muhtarlarından, komşularına; kayıtlı olması gereken okul müdürlüğünden, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkililerine kadar pek çok kişinin sorumlu olduğu belirtildi.

Mersin’de Kadın Cinayetine 25 Yıl

Mersin’de kendisinden ayrılmak isteyen sevgilisini kemerle boğarak öldüren ve intihar girişiminde bulunan Veysel Altınbaş, mahkemede “Beni öldüremezsin diyerek tahrik etti, ben de sinirlerime hakim olamadım ve kemerle boğarak öldürdüm. Tahrik indiriminden yararlanmak istiyorum.” dedi. Mahkeme tahrik indirimi yapmamakla birlikte zanlının suçunu itiraf etmesi ve iyi halini göz önünde bulundurarak, 25 yıl hapis cezası verdi. Avukat Sinem Bakırcıoğlu ise “Mahkeme kararına itiraz ettik. Müebbet hapis cezası var kararda. Biz ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını istedik, çünkü olayda canavar hisle öldürme var. Ancak mahkeme kasten adam öldürme suçundan cezayı verdi.” diye konuştu.

Fendoğlu’na göre eşitliğin aile kurumuna önem verilerek sağlanması gerekiyor.

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu bünyesinde oluşturulan Toplumsal Cinsiyet Açısından Anayasa Alt Komisyonu, AK Parti Bursa Milletvekili Canan Candemir Çelik Başkanlığında toplandı. Toplantıda konuşan RTÜK üyesi Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu, kadın haklarının aileyle irtibatlandırılması gerektiğini söyledi. Fendoğlu’na göre eşitliğin aile kurumuna önem verilerek sağlanması gerekiyor. RTÜK Üyesi Prof. Dr. Fendoğlu, ’’Cinsiyet eşitliği ne kadar önemliyse aile kavramı da o kadar önemlidir. Bu ikisinin at başı gitmesi gerekiyor.’’ dedi

Yorumlara kapalıdır.