THY Direnişiyle Dayanışma İçin Kadınlar Eylemde

thy2_kadinTHY hava yolu kadın direnişlerini desteklemek, onların beden ve emekleri üzerindeki cinsiyetçi baskılara dikkat çekmek için 4 Ağustos Cumartesi saat: 17.00’da Taksim THY Satış Bürosu önüde Sendikal Güç Birliği Platformu Kadın Koordinasyonu ‘SGBP) çağrısıyla biraraya gelen kadınlar eylem yapılıyor. 

SGBP’nin eyleme katılım için çağrı metinni aynen yayınyıloruz:

‘Onlar, AKP hükümetinin “sivil havacılık hizmetlerinde grev yasağı” yasasına karşı basın açıklamasına katıldıkları için işten çıkarıldılar.

‘THY emekçileri açısından grev hakkı hayati öneme sahip. Çalışma koşullarını iyileştirmek, haklarını geliştirmek, son dönemde iyice artan THY yönetiminin baskılarından kurtulmak için ellerinde toplu sözleşmeden başka silahları, sendikalarından başka güvenceleri yok. Biliyorsunuz grev hakkı olmadan da sendika olmaz.

Grev hakkına, sendikaya en çok ihtiyacı olan kesim ise şüphesiz kadın emekçiler. Çünkü onlar erkek egemen bir toplumun cinsiyetçi çalışma yaşamında kadın oldukları için de baskı ve şiddete uğruyorlar.

THY emekçisi kadın arkadaşlarımızın hazırladığı kadın raporundan kadınların cinsiyetleri nedeniyle uğradıkları baskı ve şiddet örneklerinden bazılarını sıralıyoruz:

Zamanla yüksek basınca bağlı olarak, pek çok kadın rahimleri sarktığından hamile kalamıyor, ya da hamile kalsa bile düşük tehlikesini çok sık yaşıyor.

Bizler Kozmik radyasyona bağlı olarak genç yaşlarda sık sık göğüs kanseri, rahim kanseri, bağırsak kanseri teşhisleri konuluyor.

Çalışma koşullarının yoğunluğu, kalınan ülkelere bağlı mevsimsel farklılıklar, yoğun iş stresinden dolayı regl dönemleri düzensiz veya hiç olmama şeklinde seyrediyor. Çok fazla sancılı geçen regl dönemlerinde havayolu emekçi kadınları iğne olarak uçuşlara geliyor.

Erkek yolcuların bedensel ve sözel tacizlerine cevap vermeyen kadın emekçiler, yolcular tarafından şikâyet mektubu ile tehdit ediliyor. Kadın emekçileri şikâyet eden elit yolculara ücretsiz bilet veriliyor.

Kadınlar, emek ve kadın haklarına duyarlı kamuoyu! İşte bizleri uçaklarda güler yüz ve tatlı dille sakinleştiren kadın emekçilerin, gerçek çalışma koşulları. Sendikal Güç Birliği Platformu Kadın Koordinasyonu olarak THY hava yolu emekçisi kadın arkadaşlarımızın direnişlerini desteklemek, onların beden ve emekleri üzerindeki cinsiyetçi baskılara dikkat çekmek ve görünür kılmak amacıyla yapacağımız basın açıklamasına tüm kadınları, basın emekçilerini çağırıyoruz.

Taksim THY Satış Bürosu Önü Gelin, THY emekçisi kadınların yalnız olmadığını dünya aleme duyuralım. THY emekçisi kadınlar yalnız değildir. Yaşasın kadın emekçilerin haklı direnişi, yaşasın kadın dayanışması!

Tarih ve saat: 4 Ağustos Cumartesi, Saat : 17.00

Yer: Taksim THY Satış Bürosu Önü ( Gezi parkı’nın Beyoğlu Evlendirme Dairesinin Altı)

SGBP KADIN KOORDİNASYONU’

Yorumlara kapalıdır.