Kadın Örgütleri Filiz Kerestecioğlu’nu Destekliyor

toplantfoto-3Kadınlar Vardır, Kadınlar Her Yerde

Kadın ve LGBT örgütleri yaptıkları basın toplantısında İstanbul Barosu Başkan adayı Filiz Kerestecioğlu’nu desteklediklerini açıkladılar.

50 kadın örgütünün ve yüzlerce kadının imzasıyla basına yapılan açıklamada “1878 yılında kurulan İstanbul Barosu’nun hiç kadın başkanı olmadı!” denildi.

Yapılan basın toplantısında kadın ve LGBT kurumlarının ortak metnini, Ka-Der başkanı Çiğdem Aydın tarafından okundu.

“İstanbul Barosu Kadın Hakları Uygulama Merkezi, Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, Kadın Hukukçuları Destekleme Vakfı, Kadın Kültür ve İletişim Vakfı kurucularından, ‘Güldünya Şarkıları’ albümünün öncülerinden, ‘Kadınlar Vardır’ şarkısının söz yazarları ve bestecisi Av. Filiz Kerestecioğlu’nun, kadın hakları, kadına karşı şiddet ve insancıl hukuk konusunda kaleme aldığı çok sayıda makalesi bulunmaktadır.”

Toplantıda, “Baro başkanı olması halinde; ayrımcılığa uğrayan tüm kesimlerin, barışın, demokrasinin ve adaletin sözcüsü olacağına, yasalardaki ayrımcı ve cinsiyetçi düzenlemelerin ayıklanmasına, çocuk gelinlerin sayısını arttıracak

4+4+4 eğitim sistemi yerine eşitlikçi, özgürlükçü, nitelikli, erişilebilir bir eğitim sisteminin getirilmesi için çalışacağına inandığımız Av. Filiz Kerestecioğlu’nun İstanbul Barosu başkan adaylığını desteklediğimizi kamuoyuna duyuruyoruz” dendi.

Basın metnin okunmasının ardından Av. Canan Arın, İstanbul Barosu’nun 1878 yılında kurulduğunu ve ilk kez bir kadının başkan adayının olduğunu belirterek “arkadaşımız Filiz Kerestecioğlu oraya çok yakışacaktır” dedi.

Av. Ayten Ağırdemir ise, İstanbul Barosu Kadın Hakları Uygulama Merkezi’ni kadınlar olarak beraber kurduklarını, Merkez’in başkanı olan Filiz Kerestecioğlu ile burada demokratik bir şekilde çalıştıklarını, kadın mücadelesi zemininde birlikte mücadele ettiklerini belirterek, Filiz Kerestecioğlu’nun baro için en yetkin, iyi başkan olacağını düşündüğünü söyledi.

Son olarak basın toplantısını destekleyen kadınlar söz alıp konuştular.

Basın Bülteninin tam metni:
10.10.2012

İstanbul Barosu Başkan Adayı Avukat
Filiz Kerestecioğlu’nu Destekliyoruz!

Çeşitli kadın ve LGBT örgütleri, İstanbul Barosu Başkan adayı Avukat Filiz Kerestecioğlu’nu desteklediklerini ve yanında olduklarını açıklamak üzere bugün bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Kerestecioğlu için hazırlanan basın bülteni ve toplanan destek imzaları kamuoyu ile paylaşıldı.

İstanbul Barosu Başkan adayı Avukat Filiz Kerestecioğlu’nu desteklemek için bir imza kampanyası başlatan çeşitli kadın ve LGBT örgütleri, düzenledikleri basın toplantısında bir araya geldi. Toplantıda Kerestecioğlu için başlatılan imza kampanyasının sonuçları paylaşıldı ve aşağıda yer alan destek metni okundu:

“1878 yılında kurulan İstanbul Barosu’nun hiç kadın başkanı olmadı!
Biz aşağıda imzası bulunan kadın ve LGBT örgütleri, bu seçimin tarihi bir fırsat olduğunun bilinciyle, 134 yıllık gidişata dur demek için İstanbul Barosu Başkan adayı Avukat Filiz Kerestecioğlu’nu desteklediğimizi ve yanında olduğumuzu açıklamak istiyoruz.

İstanbul Barosu Kadın Hakları Uygulama Merkezi, Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, Kadın Hukukçuları Destekleme Vakfı, Kadın Kültür ve İletişim Vakfı kurucularından, “Güldünya Şarkıları” albümünün öncülerinden, “Kadınlar Vardır” şarkısının söz yazarı ve bestecisi Avukat Filiz Kerestecioğlu’nun, kadın hakları, kadına karşı şiddet ve insancıl hukuk konusunda kaleme aldığı çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

Avukat Filiz Kerestecioğlu’nun; kadın cinayetlerinin sayısının her geçen gün katlanarak arttığı, LGBT bireylere yönelik nefret suçlarının çoğaldığı, tacizin ve tecavüzün yargı eliyle adeta meşrulaştırıldığı, etkin koruma önlemlerinin alınmadığı, faillere gerekli yaptırımların uygulanmadığı, hukuka güvenin giderek eridiği, toplumsal kutuplaşmanın ve gerilimin tırmandığı bu dönemde kadın hareketinin içinden gelen biri olarak hukukun üstünlüğü, demokrasi, toplumsal barış ve kadın hakları alanında değişim yaratacağına inanıyoruz.

Baro başkanı olması halinde; ayrımcılığa uğrayan tüm kesimlerin, barışın, demokrasinin ve adaletin sözcüsü olacağına, yasalardaki ayrımcı ve cinsiyetçi düzenlemelerin ayıklanmasına, çocuk gelinlerin sayısını artıracak 4+4+4 eğitim sistemi yerine eşitlikçi, özgürlükçü, nitelikli, erişilebilir bir eğitim sisteminin getirilmesi için çalışacağına inandığımız Avukat Filiz Kerestecioğlu’nun İstanbul Barosu başkan adaylığını desteklediğimizi kamuoyuna duyururuz.”

KURUMSAL İMZALAR
1. Adana Ev Kadınları Kültür ve Dayanışma Derneği (EVKAD)
2. Adana Kadın Danışma Merkezi ve Sığınmaevi Derneği (AKDAM)
3. Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi
4. Amargi Kadın Dayanışma Vakfı
5. Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği
6. Avrupa Kadın Lobisi Türkiye Koordinasyonu
7. Bursa Koza Kadın Derneği
8. Mersin Bağımsız Kadın Derneği
9. Çankırı Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği
10. Eğitim-Sen İstanbul 2 No’lu Şube Kadın Komisyonu
11. Eşitlik ve Demokrasi Partisi
12. Eşitlik İzleme Grubu (EŞİTİZ)
13. Eveksenli Çalışan Kadınlar Çalışma Grubu
14. Filmmor
15. Gökkuşağı Kadın Derneği
16. HDK Kadın Meclisi
17. Hür Basın Derneği
18. İRİS Eşitlik Gözlem Grubu’nu
19. İstanbul Eğitimsen 3 Nolu Şube Kadın Komisyonu
20. İstanbul Feminist Kolektif
21. İzmir-ÇEKEV
22. KA.DER Genel Merkezi
23. KA.DER Adana Şubesi
24. KA.DER Ankara Şubesi
25. KAGİDER
26. KAMER Vakfı
27. KADIKÖY KENT KONSEYİ
28. Kadın Dayanışma Vakfı
29. Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği
30. Kadın Yazarlar Derneği
31. Kaos GL Derneği
32. Kapadokya Kadın Dayanışma Derneği
33. Karadeniz Kadın Dayanışma Derneği
34. KAZETE- Bağımsız Kadın Gazetesi
35. Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği
36. Mavigöl Kadın Derneği
37. Mor Çatı
38. Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği
39. Muş Kadın Derneği (Mukadder)
40. Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği
41. Petrol-İş Sendikası Kadın Servisi ve Kadın Dergisi
42. Saray Kadın Derneği
43. Sosyalist Feminist Kolektif
44. S.S. Akdeniz Kadın Kültür ve İşletme Kooperatifleri Birliği
45. TR PLUS Centre for Turkey in Europe – Brüksel Belçika
46. Van Kadın Derneği
47. Uçan Süpürge
48. Yaka- koop
49. Yasemin Güven
50. Yaşam Evi Kadın Dayanışma Derneği

 

 

Yorumlara kapalıdır.