IMC TV Yönetimi’nin Dikkatine

Mayıs 2011 tarihinden itibaren yayında olan, feminist hareketin içinden bir ekiple, gündemi toplumsal cinsiyet temelli analizle yorumlayan Mor Bülten 29 Şubat tarihinde itibaren yayından kaldırıldı.

Mor Bülten çalışanı yol arkadaşlarımız 2 Mart’ta yazdıkları kısa bilgilendirme yazısında bültenin hiçbir gerekçe gösterilmeden yayından kaldırıldığını ve işlerine son verildiğini açıkladılar.

Yine Mor Bülten çalışanı kadınlar işten ayrılma süreçlerinde sözel olarak saldırgan ifadelerle karşılaştıklarını ve aynı tutumun halen de devam ettiğini paylaştılar. IMC TV yönetimi ise Mor Bülten’in yeni bir ekiple 12 Mart’ta yayına döneceğini açıkladı. Ancak 28 Şubat’ta Mor Bülteni neden yayından kaldırıldığı ve bülteni bugüne kadar hazırlayan ekibin hangi gerekçe ile işlerine son verildiğiyle ilgili tatmin edici bir açıklamayı henüz kamuoyu ile paylaşmadı. Ayrıca Mor Bülten’in kaldırılmasına karşı sosyal medyada yer alan eleştirel yorumlar silinerek sansürcü bir yaklaşım sergilendi.

Biz aşağıda ismi bulunan kadın ve LGBTT örgütleri olarak, yayına başladığı günden bu yana bizlerin seslerini medyaya taşıyan Mor Bülten’in yayın hayatına aynı ekiple devam edemeyecek olmasını yayın dünyası adına büyük bir kayıp olarak değerlendiriyoruz. Bunun IMC TV’nin kuruluş ve yayın politikası açısından da çelişki yarattığını düşünüyoruz.

Yaşanan bu süreçle ilgili IMC TV yönetiminden, bir an önce tatmin edici bir açıklama yapılmasını, saldırgan tutum sergileyen yetkililerle ilgili gereğin yapılarak, devam etmekte olan doğrudan ya da dolaylı bu tutumların sonlandırılmasını bekliyoruz.

Adana Ev Kadınları Derneği (EVKAD) Adana Kadın Dayanışma Merkezi ve Sığınma Evi Derneği Amargi Kadın Kooperatifi Antalya Kadın Dayanışma Merkezi Bağımsız Feministler Bodrum Kadın Dayanışma Grubu Bursa Günyüzü Dayanışma Derneği Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği (CEİD) Çanakkale Kadın El Emeğini Değerlendirme ve Kadın Danışma Merkezi (ELDER-KDM) Çukurova Kadın Platformu Ev-Eksenli Calisan Kadinlar Calisma Grubu Ev İşçileri Dayanışma Sendikası Filmmor Kadın Kooperatifi FeministBiz Gökkuşağı Kadın Derneği İMECE Kadın Sendikası İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği İzmir Bağımsız Kadın İnsiyatifi İzmir Çiğli Evka2 Kadın Kültür Evi Derneğ (ÇEKEV) İzmir Kadın Dayanışma Derneği Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA-DER) Kadın Dayanışma Vakfı Kadın Emeği Kolektifi Kadın Kapısı Kadın Emeği ve İstihdamı Girişimi (KEİG) Kadın Sığınağı Kolektifi Kadınlarla Dayanışma Vakfı KAMER Vakfı Kaos –GL Derneği Karadeniz Kadın Dayanışma Derneği LAMBDA İstanbul Mavi Kalem Derneği Medya İzleme Grubu (MEDİZ) Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı MorEl Eskişehir LGBTT Oluşumu Muğla Kadın Dayanışma Grubu Muş Kadın Derneği (MUKADDER) Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği Selis Kadın Derneği Sendikalarda ve Meslek Örgütlerinde Erkek Egemenliğine Karşı Kadın İnisiyatifi Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği Siyah Üçgen Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği Ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPOD) Sosyalist Feminist Kolektif Sosyalist Kadın Meclisleri Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği Urfa Yaşam Evi Kadın Dayanışma Derneği Van Kadın Derneği (VAKAD) Van Mavi Göl Kadın Derneği 78’li Kadınlar

Yorumlara kapalıdır.