Feminist-İz: Hediye Yerine Özgürlük İstiyoruz!

izmirfeminist-iz14subat-1jpegFeminist-İz grubu, “kıskandım”, “aşıktım”, “çok seviyordum”, “namusumu temizledim” vb. sözde “sevgi dolu” gerekçelerle meşrulaştırılan ve gazetelerin 3. sayfa haberlerine konu olan kadın cinayetlerine dikkat çekmek üzere kadınlara “Tüketim toplumu yaratma yolunda ortaya çıkarılan ve ‘en sevgi yüklü’ gün olarak lanse edilen ‘sevgililer günü’ alışverişe teşvik ediyor hepimizi” diyerek bir dizi etkinlik yaptı.Feminist-İz grubu etkinlikleri esnasında, 2010 yılı çetelelerine göre, erkeklerin 217 kadın ve üç çocuğu öldürdüğü, 164 kadın ve 4 çocuğu yaraladığını, üstelik bu verilerin gazetelere, internet sitelerine ve haber ajanslarına yansıyanlardan derlendiğini belirterek, “Gerçeğin ise çok daha yüksek olunduğunun bilindiği bir ülkede ‘sevgililer günü’nden söz edebilir mi” diye sordu.

Feminist-İz üyeleri, “Türkiye’nin her yerinde her yaş, meslek ve statüden erkeklerin kadınlara fiziksel, psikolojik, cinsel, ekonomik ve duygusal şiddet uyguladığını yakınlarımızdan, kapı komşumuzdan, kendimizden biliyorken ‘sevgililer günü’nü olağan bir biçimde kutlayabilir ve sıradan hediyeler verebilir miyiz” sorusunu tekrar tekrar hatırlatmak için etkinlik yaptıklarını belirttiler.

Grup üyeleri, “Sözde sevgi sözcükleriyle gerekçelendirilmeye çalışılan kadına yönelik şiddetin temel nedeninin, erkeklerin kadınlar üzerindeki tahakküm kurma arzusu olduğunu biliyor, bu arzunun nesnesi olmak istemiyoruz, hediye yerine özgürlük istiyoruz” demek için alternatif etkinlikte bulunduklarına işaret ettiler.

Alternatif Sevgililer Günü etkinliğine ve hediye dağıtımına günler öncesinden çağrı yapan Feminist-İz, 14 Şubat Sevgililer Günü’nde Konak YKM önünde buluşarak, Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne iki saatlik yürüyüş yaptılar ve yürüyüşleri boyunca halka kendi hazırladıkları hediyeleri dağıttılar. Hediyeleri açanlar ise şaşkınlık yaşadılar. Çünkü, bu defa aldıkları hediyeler alışılmışın dışında ve çok farklıydı.

Kadın cinayetlerine dikkat çekmek isteyen FEMİNİST-İZ grubu hediye paketleri içine,
“ Sevgililer Gününde hediye değil, ÖZGÜRLÜK İSTİYORUZ!”
“ Katili Mağdurlaştırmaya, Kadın Cinayetlerini Meşrulaştırmaya SON!”
“ Kadın “TACİZ” diyorsa Tacizdir, Hayır “HAYIR” demektir!”
“ Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizimdir!”
“ Namus” aşk bahanesi, hepsi kadın cinayeti!”
“ Şiddete ve erkek egemenliğine SON!”
“ At sizin, silah sizin, namus sizin, DÖKTÜĞÜNÜZ KAN BİZİM!”
“ Tacize, tecavüze karşı SES ÇIKAR!”  sloganlarını yazıp, paketleyerek hediye olarak dağıttılar.

Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde hediye paketlerinden çıkan yazıları okuyan kadınların da katılımıyla eylemlerini sürdüren FEMİNİST-İZ üyeleri, ellerindeki dövizleri yere bırakıp yarım saatlik sessiz bir protesto gerçekleştirdiler. Kadınlar, eylemi izleyen ve destek veren kişilerle konu üzerine görüşmeler de yaptılar ve kadın cinayetlerine dikkat çekmeye yönelik eylem ve etkinlikleri sürdüreceklerini ifade ettiler.

14.02.2011

Yorumlara kapalıdır.