43 Yerinden öldüresiye vurulan Hasret’in yanındayız!/26 Ağustos 2014

Hasret’i Koruyun Yakup Kara’yı Derhal Tutuklayın!

Hasret’i gazetelerdeki “Tornavidayla 43 yerinden yaraladı, mahkeme, serbest bıraktı” haberlerinden hatırlarsınız. 15 yıllık evlilikleri boyunca karısı Hasret’e şiddet uygulayan Yakup Kara, boşanma arifesinde karısını tornavidayla 43 yerinden yaralayarak öldürmeye teşebbüs etmesine karşın elini kolunu sallayarak geziyor!

Her gün üç kadının öldürüldüğü, Kadın Katliamı Var dediğimiz Türkiye’de boşanma sürecinde olduğu karısını, defalarca tehdit eden, yaralayan en son tornavidayla planlayarak 43 öldürücü yerinden bıçaklayan koca elini kolunu sallayarak geziyor. Demokratik bir ülkede olması gerekenden yani bunlardan devletin haberdar olduğu anda müdahale etmesinden söz etmiyoruz, her seferinde Hasret’in karakola gittiği, şikayetçi olduğu, dava açtığı halde hiçbir ceza almamasından söz ediyoruz.

Hayata tutunmaya çalışan Hasret ve çocukları ile mahalleli dayanışıyor! Hasret maruz kaldığı şiddete karşı susmayarak onlarca kez karakola başvurmuş, iki kez koruma kararı alınmasını sağlamış. Yakup Kara bir kez de 120 gün hapis cezasıyla cezalandırılmış, ancak bu para cezasına çevrilmiş. Boşanma sürecinde de durmayan şiddet, en son 8 Ağustos’ta Yakup Kara’nın karısını 43 yerinden tornavidayla yaralamasıyla ölüm sınırına gelmiş. Bu olaydan bir hafta sonra teslim olan Kara, ne yazık ki pek çok davada erkek suçluların lehine işletilen tahrik indiriminden yararlanmak için mahkemeye “Beni tahrik etti. Kendimi kaybettim” senaryosunu sunmuş ve serbest bırakılmış.

Şimdi Hasret’in elinde yeniden alınmasını sağladığı 2 aylık korunma kararı var. Bu karar ile Yakup Kara’nın yasa gereği Hasret’in çalıştığı ve yaşadığı mekanlara belirli mesafeden fazla yaklaşmaması gerekirken, öldürmeye teşebbüs eden Yakup Kara, Hasret’in evinin tam karşısındaki iş yerinde, göz teması kuracak yakınlıkta bulunuyor. Hasret’in başına bir şey gelmemesi için mahalleli ve kadınlar tedirgin bekliyor…

Kadınların birçoğu, şiddet gösteren erkekler engellenmediği, mahkemeler şiddet gösteren erkekleri tutuklamak için neredeyse kadınların öldürülmelerini beklediği ve kadınlara verilen koruma kararları uygulanmadığı için öldürülüyorlar. Kadınların karakola, savcılığa şikayet etmelerine rağmen şiddet görmelerinden devlet sorumludur. Biz Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu’nu oluşturan 150 kadın örgütü bugün Yakup Kara hakkında planlayarak öldürmeye tam teşebbüsten suç duyurusunda bulunmak için buradayız. Şu ana kadar Yakup Kara’yı engellemeyen, gerekli cezayı vermeyeni görevini yapmayanlar hakkında da suç duyurusunda bulunuyor ve diyoruz ki Hasret’in başına gelenler ve gelecek olanlardan devlet sorumludur!

Hasret’i koruyun, Yakup Kara’yı derhal tutuklayın!

#KadınKatliamıVar

Her yerde kadın cinayeti, Meclis olağanüstü toplansın!

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu

26-agus_adliye_cagri_web

Yorumlara kapalıdır.