22 Temmuz Pazar Günü Fatih Karakolu Önündeyiz

karisik-068

22 Temmuz Pazar saat 17.00’de Mahmure’yi korumayan, Zülfikar Bakır’ı engellemeyen Fatih Şehit Tevfik Fikret Polis Merkezi önünde eylemdeyiz!

Kadın cinayetleri hız kesmeden devam ediyor… Türkiye’nin her yerinde, her yaştan, her sınıftan, ucretli çalisan çalışmayan kadinlar öldürülüyor. Bakan Fatma Şahin tarafindan yaldızlı pakette sunulan yeni siddet yasasısının da kadinlarin can güvenliklerini korumaya katkısı olamadı.

Artık kadın cinayetleri haberlerinde, ‘savcılığın verdigi siddetten koruma kararına ragmen’,
‘Şiddet gördugu icin karakola başvurusu olmasına rağmen’, ‘siginmaevinde kalıp bilinmeyen gerekçeyle (!) eve döndukten sonra’, ‘katil kocanın daha önce şiddet gösterdiği için uzaklaştırma kararı almasına rağmen’…. cümleleleri eksik olmuyor.

İstanbul’da da geçen hafta aynı gün içinde 2 kadin cinayeti birden işlendi. Mahmure Karakule Fatih’te, Zahide Feyzioğlu ise K. Cekmece’de öldürüldüler. İki kadin da şiddet görüyorlardi. Mahallenin, karakolun, konu komşunun, polisin bundan haberi vardı. Ancak şiddetin bilinir olmasi canlarını kurtarmadı. Cinayet surecine tanık olmaktan başka.

Yarin/Pazar günü saat 17.00’de Fatih’te Mahmure Karakule’nin şiddet gördüğü bildirilen karakol önünde bir eylem yapıyoruz. ‘Mahmure’yi korumadiniz’ pankartımızla orada olacağız.

Zülfikar Bakır’ı engelleyebilir, Mahmure’yi koruyabilirdiniz.

Yer adresi Beyceğiz Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi 34087 Fatih / İstanbul, Fatih İstanbul

Tarih 22 Temmuz 2012 Pazar Saat 17.00

Dezenleyen: İstanbul Feminist Kolektif

http://www.tubiba.com/harita/merkez-karakolu (iş bankasinin yaninda)

eminonu 336 E Taksim 87 besiktas 28 hatlari

Duragin adi Yavuz Selim

İstanbul Feminist Kolektif

İstanbul Küçükçekmece’de, Zahide Feyzioğlu eşi Çetin Fevzioğlu’ndan bir hafta içinde iki kez dayak yedi. Eşinden korkan kadın kaymakamlığa başvurup koruma aldı. Arkadaşının evinde kalan genç kadın kimseye haber vermeden kendi evine döndü. Ancak kapıyı açtığında karşısında eşini buldu. Çetin Feyzioğlu mutfaktan aldığı bıçakla eşinin boğazını keserek öldürdü.

İstanbul Balat’ta 19 yaşındaki Mahmure Karakule birlikte yaşadığı Zülfikar Bakır tarafından iki çocuğunun gözleri önünde 47 bıçak darbesiyle öldürüldü. Mahmure Bakır’ın akrabaları, kocasının kendisini öldüreceğini söyleyerek defalarca Fatih Polis Karakolu’na giden genç kadının kaale alınmadığını iddia ediyor. Son gidişinde polis memurları tarafından azarlanarak “ağza alınmayacak laflar” işittiği de söyleniyor. İddialara göre genç kadın, cinayet günü akşam saatlerinde hem hastaneye hem de karakola telefon ederek eşinin iyi durumda olmadığını, evden götürülmesini istemiş. Ambulans gelmiş, polis gelmememiş. Karakoldan gelen olmayınca da ambulanstaki yetkililer yardım edememişler.

Yorumlara kapalıdır.